Odpad

Máme fakturovat uložení biologického odpadu (uložení kalů z bio ČOV) včetně dopravného. Jaká je od roku 2024 sazba DPH v takovém případě, tzn. v případě fakturování uložení biologického odpadu a související dopravy? Dle mého názoru došlo i v případě biologického odpadu k přesunu do základní sazby DPH, tzn. že bychom měli fakturovat se základní sazbou daně? 
Vydáno: 16. 07. 2024
Výrobní firma - vyrábí zakázkové výrobky z kovů. Sklady vede metodou B. Při zpracování dochází k vytváření odpadu - odřezky z kovových profilů, špony atd. Na konkrétní výrobek je ze skladu vydán materiál a tím je spotřebován (zákazníkovi se účtuje cena za celé profily, protože je to zakázková výroba, nejsme schopni určit, kolik zbytků bude, část odřezků se použije při výrobě - různé podložení apod.) Zbytek odřezků, špony, piliny se třídí a ukládá. Pak je prodán do výkupny kovů. Během roku účtujeme na výnosy - prodej materiálu / 642. Nejsme si jisti správností, protože tento materiál už vlastně jednou ve výnosech proběhl - při prodeji výrobku. A nyní jsme prodali 10. 1. 2024 odpad z r. 2023 (na skladě už vedený není, byl vydán na zakázku), zaúčtujeme na dohadné položky? Přesnou částku se dozvíme až při prodeji odpadu, při vážení ve sběrně. Ve výrobě toho nejsme fyzicky schopní, jedná se někdy o stovky kg. Navíc ceny se mění v řádu dnů.
Vydáno: 19. 03. 2024
  • Článek
Při řešení DPH u služeb souvisejících s nakládáním s odpadem se postupuje podle pravidel pro poskytování služeb, která vyplývají z příslušných ustanovení zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty (dále jen „zákon o DPH “), a výkladů k němu. Od 1. 1. 2021 navíc nabyl účinnosti nový zákon o odpadech 1) , jehož účelem je zajistit vysokou úroveň ochrany životního prostředí a zdraví lidí a trvale udržitelné využívání přírodních zdrojů předcházením vzniku odpadů a nakládáním s nimi. Při praktické aplikaci zákona o DPH po 1. 1. 2021 ve vazbě na nový zákon o odpadech vznikaly zejména problémy s chápáním pojmu komunální odpad, a to z hlediska stanovení sazeb daně. Tento problém prakticky řeší novela zákona o DPH , která je součástí zákona č. 349/2023 Sb. (tzv. konsolidační balíček), jak je vysvětleno v dalším textu.
Vydáno: 06. 02. 2024
Společnost zpracovává odpad, ze kterého vytěžuje materiál a následně zpracovává výrobky. Za to, že odpad ekologicky zpracuje, si účtuje odměnu. Kvůli controllingu by společnost chtěla zohlednit tuto odměnu v ceně zásob. Je možné snížit cenu pořizovaného materiálu o odměnu za zpracování? Jak případně účtovat o vystavené faktuře za ekologické zpracování odpadu? Pokud to nelze a je nutné účtovat zpracování odpadu do výnosů, jak se zachovat k nákladům které souvisejí se zpracováním, ale i s pořízením nových zásob? Například doprava odpadu k nám na provozovnu a naše následné náklady se zpracováním odpadu.
Vydáno: 20. 07. 2023
  • Článek
Jsme firma, která mimo jiné sváží separovaný odpad z barevných kontejnerů – plasty, papír, sklo a kovy. Vlastní svoz fakturujeme v běžném režimu – počet kontejnerů × dohodnutá cena za vývoz jednoho kontejneru + DPH. Tady problém není. Ale…
Vydáno: 10. 05. 2023
  • Článek
Nejdříve je vhodné uvést krátký úvod z pohledu zákona č. 541/2020 Sb. , o odpadech, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o odpadech “). Odpadovým hospodářstvím se rozumí činnost zaměřená na předcházení vzniku odpadu, na nakládání s odpadem, na následnou péči o místo, kde je odpad trvale uložen, zprostředkování nakládání s odpady a kontrolu těchto činností.
Vydáno: 22. 02. 2023
OSVČ s řemeslnou a volnou živností, uplatňuje tzv. výdajový paušál k příjmům (80% k řemeslné živnosti „Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení“, 60% procent k volné živnosti „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“). V rámci řemeslné živnosti vzniká kovový odpad (při obnově telekomunikačních vedení nebo ve formě nepoužitelných odstřižků). Tento odpad (Cu a Al kabely) OSVČ následně prodá do výkupu. Do jaké skupiny příjmů OSVČ patří v tomto případě příjmy z prodeje kovového odpadu? Lze je považovat za příjmy z řemeslné živnosti s možností uplatnit výdajový paušál ve výši 80 %?
Vydáno: 15. 02. 2023
Jsme s. r. o., vykupujeme stavební odpad (suť), za tento odpad vybíráme poplatek. Jaký máme použít účet z účtové osnovy na tento příjem? S tímto odpadem dále pracujeme - třídíme a drtíme a dále prodáváme jako recyklát ... Můžeme tento příjem účtovat rovnou na účet 601? Jak máme na konci roku podle inventarizace ocenit tyto zásoby - suť a neprodaný recyklát?  
Vydáno: 27. 01. 2023
Společnost s r. o. provozující FVE vytváří rezervu na likvidaci elektroodpadu dle § 11a zákona č. 593/1992 Sb. Dle odst. 2 tohoto paragrafu tvorba rezervy není podmíněna jejím zaúčtováním. Neměla by tato rezerva zaúčtována, přestože její tvorba dle odst. 2 není podmíněna jejím zaúčtováním?
Vydáno: 30. 03. 2022
  • Článek
Poplatek za uložení odpadů je poplatkovou povinností, spojenou, jak již název napovídá, s uložením odpadů na skládku. Poplatková soustava České republiky je tvořena poplatky státními1), místními2) a ostatními3). Kategorii ostatních poplatků lze rozdělit na poplatky na úseku ochrany životního prostředí a další poplatky, jako je mýtné, poplatky za užívání pozemních komunikací, za rozhlasové a televizní vysílání. Na úseku ochrany životního prostředí tvoří poplatky specifický platební nástroj, stimulující zejména osoby negativním způsobem ovlivňující životním prostředím – výkon určité činnosti s negativním vlivem na životní prostředí je zatížen poplatkovou povinností).4)
Vydáno: 21. 11. 2021
  • Článek
Aplikace zákona o odpadech při likvidaci solárních panelů a daňový režim příspěvků na likvidaci solárních panelů Ing. Ludmila Dvořáčková Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů...
Vydáno: 01. 12. 2015