Podpora státní
Podnikatel, fyzická osoba, má příjmy z § 7 ZPD - podnikání. Dále má příjmy z § 9 ZDP - nájem. Tento podnikatel získá příjem z státní podpory ze stavebního spoření ve výši Kč 2000 Kč. Pokud bude za rok 2024 podávat přiznání, bude muset Kč 2000 zdanit v § 10 ZPD nebo bude příjem Kč 2000 osvobozen?
- Článek
Zemědělské dotace jsou rozděleny na evropské a národní programy a jsou financovány z veřejných zdrojů. Tento článek se věnuje právním aspektům poskytování a zúčtování dotací podle české legislativy. Hlavním cílem je poskytnout čtenářům přehled o tom, jak se dotace účtují a jak jsou regulovány daněmi s ohledem na specifika zemědělského sektoru. Zmiňuje také, že dotace mohou být osvobozeny od daně z příjmů, pokud jsou použity na určité účely, jako je pořízení majetku nebo odstranění následků živelních pohrom.
- Článek
Zákonem č. 462/2023 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2024 ke změně zákonů vztahujících se na podporu spoření na stáří. Jednak jde o zákon o daních z příjmů , zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem, zákon o podnikání na kapitálovém trhu , zákon o doplňkovém penzijním spoření ad. V článku si uvedeme stěžejní změny vztahující se ke změnám ve státní podpoře penzijního spoření, a především se zaměříme na zásadní změny týkající se daňové podpory produktu spoření na stáří.
Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 14. září 2022 projednala podmínky pomoci velkoodběratelům elektřiny a plynu s dopady aktuálních vysokých cen energií. Schválila také návrh na prodloužení snížené spotřební daně na naftu, odměny a náhrady škod vzniklých jednotkám zasahujícím při požáru v národním parku České Švýcarsko a také navýšení státního příspěvku na zaměstnávání hendikepovaných osob.
- Článek
Dostali jsme kompenzaci COVID – Gastro – Uzavřené provozovny za období 9. 10. 2020 až 10. 1. 2021. Bylo nám uznáno 79 dní, 400 Kč za každého zaměstnance. Jak výnosy rozdělit za rok 2020 a 2021 – kolik dní v roce 2020 a kolik dní do roku 2021? Jak se přišlo k číslu 79 dní? Nejsou to ani pracovní dny, ani kalendářní dny.
- Článek
Co se považuje za příjmy u fyzické osoby, na jejichž základě se přiznává nárok na kompenzační bonus 2021? Jedná se o fyzickou osobu, která nevede účetnictví. Lze vzít vystavené faktury za srovnávané (resp. srovnávací) období nebo musíme počítat skutečné příjmy v hotovosti a na bankovním účtu v daném období bez ohledu na datum jejich fakturace (tj. i když se věcně vztahují ke zcela jinému období a v daném období byla provedena pouze jejich úhrada)? Jedná se o to, že při započtení skutečných příjmů (nikoliv faktur vydaných) dojde ke značnému zkreslení rozsahu činnosti, neboť ty nejvýznamnější faktury nebudou kvůli pozdější úhradě započteny, čímž není splněn test 50% snížení příjmů a dojde ke ztrátě nároku na kompenzační bonus (daná situace nastane, i když zvolíme srovnávací období o rok později). Pokud bychom započetli pouze „tržby“ z vydaných faktur v období (nikoliv peněžní úhrady), pak bychom nárok měli.
- Článek
Malá s. r. o. se dvěma zaměstnanci poskytuje servisy strojů v tuzemsku a v zemích EU. V důsledku vládních opatření proti koronaviru má velmi omezenou poptávku z tuzemska a žádné zakázky zahraniční. Jeden zaměstnanec zatím práci má v rámci jedné větší tuzemské zakázky. Ale pro druhého zaměstnance, který běžně většinou pracuje na zahraničních zakázkách, je práce málo, nevyplní mu (8hodinový) úvazek, nicméně není to tak, že by vůbec nepracoval. Zaměstnavatel se chystá po vyplacení mezd za duben podat si žádost o kompenzaci mzdy v rámci programu Antivirus pro tohoto druhého zaměstnance. Jak administrativně provést pro tohoto zaměstnance uplatnění § 209 zákoníku práce o částečné nezaměstnanosti? Lze tento paragraf vztáhnout k popsanému případu a pokud ano, kolik procent z pracovní doby může odpracovat, aby se na něj vztahoval? A pokud částečně pracuje, lze mu zaplatit mzdu pouze formou 60 % průměrného výdělku?
- Článek
Je možné, aby o náhradu mzdy v programu Antivirus žádal jednatel a společník s. r. o., který ve vlastní restauraci vykonává práci číšníka? Má uzavřenou smlouvu na práci číšníka. Nebude problém, že na ELDP se uvádí kod „S“?
- Článek
Společnost s r. o. má zájem o výplatu podpory zaměstnanosti z programu Antivirus (pokles poptávky po službách), ale bohužel má nedoplatky na zdravotní a sociální pojištění a také na ostatních daních. Pokud odvede pojistné na zdravotní a sociální pojištění a vyplatí mzdy zaměstnancům za měsíc březen 2020, kdy byla poškozena v důsledku nouzového stavu, bude mít nárok na podporu z programu Antivirus? V podmínkách je uvedeno, že žadatel musí striktně dodržovat zákoník práce . Je s. r. o. v důsledku nedoplatků z minulosti z programu vyloučena?
- Článek
Stav ke dni 6. 4. 2020 Vláda České republiky v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb. , o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s výskytem koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území ČR nouzový stav na dobu od 12. 3. 2020 na dobu 30 dnů. Současně je jednáno o prodloužení tohoto nouzového stavu. V souvislosti se šířením viru SARS-CoV-2 za účelem zmírnění zvýšených dopadů této mimořádné události na podnikatele i další daňové subjekty došlo k řadě rozhodnutí, obsažených v Liberačním balíčku I a II zveřejněných ve Finančním zpravodaji č. 4/2020 a 5/2020, v pokynu GFŘ D-44, v zákonu č. 134/2020, 136/2020 a 137/2020 Sb. Všechny tyto změny si v následujícím textu uvedeme a blíže objasníme.
- Článek
Vybrané účetní jednotky mají svoje financování založené na peněžních prostředcích ze státního rozpočtu a z rozpočtů územních samosprávných celků, případně z prostředků Evropské unie. Peněžní prostředky se dostávají ke konečným spotřebitelům, tj. vybraným účetním jednotkám, různými cestami, přičemž jsou určeny na provozní účely, anebo na investiční účely. Český účetní standard č. 703 Transfery zavedl pro toky peněžních prostředků uvnitř vybraných účetních položek střešní pojem „Transfery“.
- Článek
V předposledním díle seriálu zaměřeném na transfery doplňujeme téma o účtování transferů ze strany obcí poskytovaných. Tímto článkem se téma transferů účtovaných dle závazného ČÚS č. 703 uzavírá. V posledním dílu věnovaném problematice transferů, který bude následovat v některém z příštích čísel časopisu UNES, se již zaměříme na speciální případy provozních dotací PO.
- Článek
V návaznosti na uvedené články k přijatým transferům u ÚSC vkládáme článek s příklady zaúčtování přijatých transferů z praxe obcí.
- Článek
Jednou z nejvýznamnějších právní oblastí práva Evropské unie (dále jen „EU“) je oblast právní úpravy hospodářské soutěže, resp. její ochrany. Podstatou hospodářské soutěže jako takové, resp. podnikání na volném trhu je určitá interakce, obecně vnímaná jako boj mezi jednotlivými soutěžiteli o získání lepší pozice na trhu, či o zvýšení poptávky ze strany spotřebitelů, ale také jako určitý projev snahy či úsilí o maximální dosažení zisků. Hospodářská soutěž a s ní neoddělitelně spojená existence konkurence (ať již větší či menší) jsou v mnoha ekonomických teoriích označovány za základ dobře fungujícího hospodářství. Existence konkurenčního prostředí se tak nepochybně neodmyslitelně podílí na udržení rovnovážného prostředí na trhu.