Sociální bydlení
Developer, plátce DPH, bude stavět bytový dům o 32 bytových jednotkách cca 3 318 m2, komerčních prostorech cca 354 m2 a podzemních garážových stáních cca 1 490 m2. Stavba splňuje podmínky stavby pro bydlení, je v ní více než polovina podlahové plochy, která splňuje požadavky na trvalé bydlení a je k tomu účelu určena. Zatím není pevně rozhodnut, ale předpoklad je, že všechny bytové jednotky budou do 120 m2 podlahové plochy.
1) Kde je přesně uvedena definice podlahové plochy ve vztahu k zákonu o DPH?
2) V případě, že všechny jednotky budou do 120 m2 podlahové plochy a jedná se o stavbu pro bydlení, i když její součástí budou komerční prostory a garážová stání v podzemí, tak splňuje stavba zároveň i definici sociálního bydlení dle § 48 zákona o DPH?
3) Pokud ano, tak na vstupu bude od dodavatelů za stavební a montážní práce spojené s výstavbou uplatněna snížená sazba DPH ve výši 12 %?
4) V případě prodeje jednotlivých jednotek bude na výstupu sazba DPH 12% u bytových jednotek do 120 m2 (pokud budou i nad 120 m2 tak 21%), 21% sazba u garážových stání a 21% sazba u komerčních prostor, je to tak?
6) Pokud budou součástí jednotek i společné prostory, sklepy, balkóny, terasy, tak v případě jednotek do 120 m2 bude sazba 12% DPH i na toto příslušenství, je to tak?
- Článek
Poměrně hladce prošel na konci června prvním čtením vládní návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty (sněmovní tisk č. 726), která má navrženou účinnost od 1. ledna 2025. Důvodem novely zahrnující 445 bodů je na jedné straně transpozice evropských směrnic, zejména směrnice Rady EU 2020/285 týkající se zvláštního režimu pro malé podniky, a na druhé straně zapracování některých rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.
Schvalované změny jsou napříč celým zákonem, takže nějakým způsobem budou mít dopad na všechny plátce, ale dotknou se i:
současných neplátců, jimž se změní pravidla pro vznik plátcovství na základě překročení obratu,
veřejnoprávních subjektů, které často využívají specifickou úpravu majetku vytvořeného vlastní činností, jež bude zcela zrušena, ale i
privátních osob se zdravotním postižením, protože jim bude zrušena možnost vracení daně.
A když už jsme u toho rušení, tak to čeká i omezení odpočtu u osobních automobilů. Životnost tohoto opatření, zavedeného od 1. ledna 2024, má skončit na silvestra 2026.
Jsme stavební firma, která provádí stavební práce na rekonstrukci nemovitosti, která je zapsaná v katastru nemovitostí jako jiná stavba. Dle stavebního povolení touto rekonstrukcí dojde ke změně - dojde k přestavbě na rodinný dům. Faktura je vystavována pro fyzickou osobu nepodnikatele. Můžeme uplatnit sníženou sazbu daně? Prosím dle jakého paragrafu ZDPH? Pokud dojde po kolaudaci k zapsání v katastru nemovitostí, že se jedná o RD můžeme uplatnit sníženou sazbu daně např. i v části rod. domu, která slouží jako provozovna - nebytový prostor?
Stavební firma staví rod. dům pro sociální bydlení. Bude uplatňovat sníženou sazbu daně. RD musí mít podlahovou plochu do 350 m2. Co všechno se do této plochy započítává?
V návaznosti na zákon č. 284/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím stavebního zákona, mělo s účinností od 1. 7. 2023 dojít také ke změnám zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), v oblasti nemovitých věcí.
Společnost staví nový "Rodinný dům se třemi byty" - podlahová plocha činí více než 350 m2.
Při výstavbě byla uplatňována DPH v režimu PDP v sazbě 21%.
Nyní došlo k souhlasu s provedením změny stavby, kdy se 1 byt rozdělí na byt a nebytový prostor (atelier).
Domníváme se správně, že budeme nadále pokračovat v sazbě 21%, i když podlahová plocha bytů bude nižší než 350 m2? Jedná se stále o rodinný dům. Děkuji za odpověď.
Naše firma s. r. o. dodává zasklení lodžií. Konečnému zákazníkovi vystavujeme fakturu my a to s 15% DPH při fyzické osobě a v režimu PDP, pokud je odběratel s. r. o. Na montáž si najímáme montážní firmy, které nám následně účtují práci v režimu PDP. Jakou sazbu použít při oddanění takto přijatých faktur – 15% nebo 21%?
- Článek
Správné nastavení sazby daně je v rámci ekonomické činnosti plátců stěžejní, protože buď se jednou nastavená sazba používá dlouhodobě, nebo u jednorázových činností může jít o hodně peněz. To je případ nemovitostí a stavebnictví obecně, a proto se správnému určení jejich sazby věnuje většina tohoto článku.
- Článek
Společnost s r. o., plátce DPH, má v majetku budovu od roku 1990, která je užívána v obou patrech jako prodejní prostory. Od roku 2019 je na ní prováděno technické zhodnocení, které bylo dokončeno v srpnu 2020. Na základě kolaudačního souhlasu byly povoleny stavební úpravy a změna užívání polyfunkčního objektu – 2. NP bude užíváno jako byty. V 1. NP jsou umístěny komerční prostory. Vzhledem k tomu, že technické zhodnocení bylo prováděno ve vlastní režii (pomocí různých subdodavatelů) jsme povinni dle § 13 odst. 4 písm. b) zákona o DPH odvést z dokončeného technického zhodnocení daň a následně případně nárokovat DPH dle § 72 odst. 2 písm. c) (pravděpodobně nebudeme mít nárok)? Jelikož se jedná o technické zhodnocení – stavbu pro sociální bydlení (bytové jednotky) – můžeme uplatnit sazbu DPH ve výši 15 %?
- Článek
Následující článek se zabývá problematikou uplatnění správné sazby daně z přidané hodnoty při poskytnutí stavebních nebo montážních prací u nové výstavby staveb pro sociální bydlení. Výstavbou stavby se rozumí prvotní originální výstavba podle projektové dokumentace, při které vzniká nová věc, tedy výstavba nových rodinných nebo bytových domů a bytů.