Společník společnosti

Je možné, aby veřejná společnost přispívala svým jednatelům na doplňkové penzijní připojištění, pokud budou mít uzavřenou smlouvu o výkonu funkce, kde bude sjednána odměna a tento příspěvek? Lze, i když odměna sjednána nebude, ale bude sjednán jen tento příspěvek? Nemají sjednán žádný zaměstnanecký poměr. V případě, že toto lze, bude to mít stejný daňový dopad jako u běžných zaměstnanců? 
Vydáno: 29. 02. 2024
Společnost má ve svém majetku byt, který nepotřebuje a rozhodnutím jediného společníka bylo rozhodnuto, že jej společnost převede na společníka. Lze tuto transakci provést proti zápočtu nároku na vyplacený podíl ze zisku? Příklad: prodejní cena nemovitosti 8,5 mil. Kč, podíl na zisku 10 mil. Kč - účtování: 428/364 10 mil., 364/342 1,5 mil. - srážková daň, 364/641 - 8,5 mil. Kč - prodej nemovitosti.
Vydáno: 15. 02. 2024
Firma chce rozdělit předpokládaný zisk běžného účetního období a vyplatit dividendy společníkovi. Lze to udělat? Existuje nějaké podmínky, které firma musí splnit při rozdělení předpokládaného zisku běžného účetního období (dividendy)?
Vydáno: 12. 10. 2022
  • Článek
Veřejná obchodní společnost je podle § 95 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb. , o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „zákon o obchodních korporacích “), ve znění pozdějších předpisů, společností alespoň dvou osob (společníků), které se účastní na jejím podnikání nebo správě jejího majetku a ručí za její dluhy společně a nerozdílně. Jedná se o obchodní korporaci typu osobní společnosti, kterou lze podle ustanovení § 2 odst. 1 zákona o obchodních korporacích založit jen za podnikatelským účelem nebo za účelem správy vlastního majetku. Společníky veřejné obchodní společnosti mohou být jak fyzické osoby, tak i právnické osoby (je-li společníkem veřejné obchodní společnosti právnická osoba, vykonává práva a povinnosti společníka jí pověřený zmocněnec, kterým může být pouze fyzická osoba).
Vydáno: 30. 08. 2022
Je založena nová právnická osoba, která od občana (FO) koupila rodinný dům pro účely pronájmu jiné právnické osobě. Obchodní podíl nově vzniklé společnosti je ve vlastnictví mateřské společnosti, která má také jiné dceřiné společnosti, mezi nimiž je i společnost, které tento rodinný dům bude od nově vzniklé dcery pronajat. Jinak řečeno pronájem bude probíhat mezi dcerami jedné mateřské společnosti. Kromě nájmu rodinného domu (od 1. 1. 2021 osvobozeno od DPH) bude nově vzniklá společnost inkasovat také paušál za odběr vody a elektrické energie. Je nutné, aby se nově vzniklá společnost stala plátcem DPH, pokud roční obrat z nájemného a inkasa paušálu za vodu a elektřinu byl nižší než 1 mil. Kč, jiné výnosy "nová" společnost mít nebude?
Vydáno: 18. 07. 2022
  • Článek
Aktuální koronavirová krize má kromě řady lidských tragédií také bezpočet podnikatelských „obětí“. Přičemž v určitých situacích to nejlepší, co může společník pro svou společnost s ručením omezeným udělat, je, že ji opustí. To je obecně možné realizovat dvěma základními způsoby. Jednodušší cestou je převod podílu – obvykle za úplatu formou prodeje – jinému stávajícímu nebo nově příchozímu společníkovi. V těchto případech odcházející společník nemůže počítat s vypořádacím podílem od s. r. o. a jedinou úplatou za konec účastenství ve firmě je sjednaná převodní (prodejní) cena hrazená nabyvatelem podílu. Složitější cestou je odchod společníka za vypořádací podíl vyplacený dotyčnou firmou coby úplatu za konec jeho účastenství. Jenže takto uvolněný podíl nemůže zůstat bez „pána“, přičemž samotná s. r. o. svůj podíl držet nemůže, takže co s ním?
Vydáno: 18. 01. 2022
Může být společník v. o. s. v této společnosti zaměstnán dle zákoníku práce v některém z pracovněprávních vztahů, tedy na pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo na dohodu o provedení práce?
Vydáno: 08. 12. 2021
  • Článek
Společnost (dříve sdružení) má dva společníky. Jeden fakturuje odběrateli celou částku a druhý si 50 % nárokuje fakturací vůči prvnímu společnikovi. To samé u výdajů, jeden nakoupí a druhému 50 % fakturuje. Tzn. že jeden eviduje 100 % příjmů a jeden 50 %. Jak to bude v případě uplatnění paušálních výdajů u daně z příjmů fyzických osob? Každý si dá do příjmů pouze „svých“ 50 % a z toho uplatní paušál?
Vydáno: 17. 09. 2020
  • Článek
V dnešním přehledu přinášíme mimo jiné dlouho očekávanou Informaci GFŘ k uplatňování DPH u poukazů a koordinační výbor, který reaguje na Informaci GFŘ k uplatňování DPH u společníků společnosti. Dobré je vědět i o judikátu Sea Chefs, jehož závěry pomohou těm, kdo nestihli lhůtu pro odpověď v rámci řízení o vrácení daně z jiného členského státu.
Vydáno: 14. 10. 2019
  • Článek
Společnost (sdružení) má dva společníky s podíly 50 % a 50 %. Za společnost jedná pouze pověřený účastník, a to vlastním jménem a na účet dalšího společníka. Dodávají zboží na Slovensko. Společník A vystaví fakturu na celé plnění a uplatní osvobození při dodání do JČS. Společník B vystaví fakturu společníkovi A na 50 % plnění. Bude plnění také osvobozeno jako dodání do JČS nebo u něj bude uplatněna tuzemská DPH? [Dle GFŘ v případech uvedených v situaci 1/ a 2/ budou plnění uskutečněná vůči třetí osobě i mezi společníky navzájem podléhat stejnému daňovému režimu. Pokud jsou odběrateli poskytnuty např. stavební práce včetně projektové dokumentace, bude každým ze společníků (při splnění zákonných podmínek) aplikován režim přenesení daňové povinnosti podle § 92e zákona o DPH ]. Dá se to považovat za stejný daňový režim? Jak prokáže společník B dodání do JČS pro účely osvobození? Případně pokud by společník B nemohl osvobodit a vystavil by fakturu s tuzemskou DPH, nebude mít společník A problém s odpočtem DPH?
Vydáno: 21. 05. 2019
  • Článek
Společnost, dříve sdružení, není daňovým subjektem ani účetní jednotkou. Společnost se nepovažuje za samostatnou osobu povinnou k dani. Práva a povinnosti při uskutečňování plnění ve společnosti vznikají jednotlivým společníkům společnosti, nikoliv společnosti jako takové.
Vydáno: 15. 11. 2017
  • Článek
Generální finanční ředitelství vydalo 25.8.2017 na svých internetových stránkách rozsáhlou informaci GFŘ k uplatňování DPH u společníků společnosti od 1.7.2017, v níž se mimo jiné praví:
Vydáno: 13. 09. 2017
  • Článek
Ve společnosti (dřívější sdružení) jsou tři řemeslníci, plátci DPH. Evidenci pro účely DPH za společnost a přiznání k DPH podává jeden určený společník. Faktury jsou vystavovány na každého ze tří společníků podle toho, kdo objednával zboží. Také kontrolní hlášení za společnost podává jen určený společník. Finanční úřad tvrdí, že takto nelze postupovat a faktury musejí být vystavovány pouze na určeného společníka. Jak postupovat?
Vydáno: 01. 06. 2017