Společnost komanditní

Měla bych dotaz k testu nízké kapitalizace a s tím související daňovou uznatelností úroků od spojených osob u komanditní společnosti. Posuzuje se u komanditní společnost nízká kapitalizace v souladu s §25 odst. 1 písm w ) ZDP stejně jako u ostatních právních forem společností? Komanditní společnost v rámci skupiny využívá cash pooling. Podíl čtyřnásobku vlastního kapitálu komanditní společnosti a průměru denních stavů úvěrových finančních nástrojů činí 0,5. Tedy koeficien K podle vzorce uvedeného v pokynu D-22 (nově v pokynu D-59) je rovněž roven 0,5. Podíl komplementáře na zisku KS je 90%. Je tedy v takovém případě, polovina úroků v rámci cash poolingu ve skupině daňově neuznatelným finančním nákladem podle § 25 odst. 1 písm. w) ZDP nákladem u nedaňových, nebo v případě komanditní společnosti se přihlíží k tomu, že 90% z podílu na zisku se převádí na komplementáře (který má tyto úroky jako daňově uznatelný výnos) a výši nedaňových úroků lze korigovat o část připadající na podíl na zisku zdaňovaný komplementářem, případně o část podílu na zisku připadajícího na komplementáře upravit výši finančních úvěrových nástrojů ve vzorci.
Vydáno: 02. 06. 2023
  • Článek
Obchodní korporace definuje zákon č. 90/2012 Sb. , o obchodních korporacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOK “), jako souhrn obchodních společností a družstev. Obchodními společnostmi (dále jen „společnost“) jsou osobní společnosti (veřejná obchodní společnost a komanditní společnost), kapitálové společnosti (společnost s ručením omezeným a akciová společnost), evropská společnost a evropské hospodářské zájmové sdružení. Mezi družstva se řadí družstvo a evropská družstevní společnost.
Vydáno: 03. 12. 2018
  • Článek
Podíl na zisku v obchodních společnostech - podmínky jeho výplaty a zdanění Ing. Ivan Macháček 1. Rozdělení zisku u jednotlivých obchodních společností Veřejná obchodní společnost Právní úprava veřejné obchodní...
Vydáno: 07. 01. 2011
  • Článek
Třebaže se zdá, že stávající tržní prostředí již nabízí více než vše potřebné a chtěné, takže pro nějaké další podnikatele zde již není místo, stále přicházejí noví dobrodruzi pokoušející se vlastním přičiněním uplatnit ve světě byznysu. Zpravidla dotyčná osoba přesně ví v čem podnikat, co se vyučila, naučila nebo v čem chce zkusit štěstí díky zaměstnání povolaných odborníků. Pak je ale na pořadu dne otázka, jakou formou podnikat, kde se nabízí celá řada možností, jejichž hlavní pro a proti si v první části stručně shrneme. Obvykle přitom vyhraje ta nejjednodušší forma samostatného podnikání fyzické osoby, alespoň v počáteční fázi. Z důvodu omezení podnikatelských rizik je hned druhá v pořadí forma společnosti s ručením omezeným. Proto se dále podrobněji zaměříme na přípravu a rozjezd obou těchto hlavních forem podnikatelské činnosti.
Vydáno: 05. 01. 2011