Ukončení podnikatelské činnosti

Odštěpný závod má svého zřizovatele se sídlem v Německu. Účetní i zdaňovací období odštěpného závodu je klasický kalendářní rok, odštěpný závod je standartním plátcem daně z příjmu právnických osob a podává přiznání na každoroční bázi. Nyní k 31.10.2024 došlo ze strany zřizovatele ke zrušení tohoto odštěpného závodu, dostali jsme písemnost, která je podepsána právě zřizovatelem a to věc je zde uvedena. Nyní se snažíme najít ustanovení podle kterého máme podat daňové přiznání k DPPO? Našli jsme § 240a odst. 5 daňového řádu, který hovoří o lhůtě 30-ti dní od zániku - podle právních výkladů ale zánikem je myšlen výmaz společnosti z OR. Pro výmaz ale na druhou stranu potřebujeme souhlas od FÚ, který nám jej zřejmě nedá než podáme daňové přiznání. 
Vydáno: 12. 11. 2024
OSVČ, lékař vedoucí daňovou evidenci, ukončí svoji činnosti ke dni 31. 12. 2024. Při podání DPFO za rok 2024 bude tedy postupovat v souladu s § 23 odst. 8 písm. b) bod 2? Tzn., že základ daně zvýší o pohledávky - úhrady od zdravotních pojišťoven, které obdrží v roce 2025 (jiné pohledávky ani zásoby nemá). Zaměstnanci dostali výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele, za 12/2024 jim bude náležet mzda a tříměsíční odstupné. Mzdy a odvody z mezd budou vyplaceny po skončení PP v 1/2025. Lze tyto považovat ve smyslu úpravy § 23 odst. 8 písm. b) ZDP za „dluhy, které by při úhradě byly výdajem na dosažení příjmů" a snížit o tyto částky základ daně za rok 2024? Nebo musí být mzdy, odstupné a odvody vyplaceny nejpozději 31. 12. 2024?
Vydáno: 18. 10. 2024
  • Článek
Zákon o daních z příjmů stanoví, že příjmy z převodu majetku mezi blízkými osobami při ukončení zemědělské činnosti nejsou zdanitelné, pokud blízká osoba pokračuje v činnosti po tři zdaňovací období. Nesplněním podmínek se příjmy stanou zdanitelnými. Při darování majetku jako traktory či nákladní automobily není dar pro obdarovaného zdanitelný, pokud v podnikání pokračuje. Prodej majetku není zdanitelný pro prodávajícího, ale kupující může zahrnout majetek do výdajů a odpisů. Nesplnění podmínek vyžaduje dodatečné daňové přiznání.
Vydáno: 17. 10. 2024
  • Článek
V důsledku povodní 2024 se může podnikatel rozhodnout pro ukončení nebo přerušení svého podnikání, například kvůli zatopení prostor používaných k podnikání a zničení obchodního majetku. Podnikatel musí při ukončení nebo přerušení podnikání kvůli povodním upravit základ daně z příjmů podle ZDP [§ 23 odst. 8 písm. b) ZDP]. Postupy úprav se liší podle toho, zda podnikatel vede účetnictví, daňovou evidenci nebo uplatňuje paušální výdaje. Speciální pravidla platí pro zemědělské podnikatele při převodu majetku osobám blízkým.
Vydáno: 17. 10. 2024
  • Článek
Podnikatel může přerušit svou činnost buď krátkodobě nebo dlouhodobě. Pokud podnikání obnoví do termínu pro podání daňového přiznání, postupuje, jako by k přerušení nedošlo. Pokud neobnoví, postupuje jako při ukončení podnikání. Pokud uplatňuje paušální daň a neobnoví podnikání, paušální režim mu končí, což musí oznámit správci daně a podat daňové přiznání.
Vydáno: 17. 10. 2024
  • Článek
Při ukončení nebo přerušení podnikatelské činnosti musí poplatník uplatnit odpisy z hmotného majetku v poloviční výši, pokud aktivitu nezahájí do termínu pro podání daňového přiznání. Pokud tedy podnikatel ukončí činnost ještě v roce 2024, uplatní za rok 2024 poloviční odpisy. Pokud by činnost ukončil až k 1. 1. 2025, měl by nárok na plnou výši odpisů za předchozí rok.
Vydáno: 17. 10. 2024
Dvě fyzické osoby, obě plátci DPH, jsou společníci společnosti (sdružení). Ve smlouvě o společnosti mají společníci ujednání, že příjmy a výdaje si dělí rovným dílem 50/50, kdežto na majetku a závazcích se podílí 100/0, tedy veškerý vytvořený majetek, zásoby, pohledávky, ale i závazky náleží pouze jednomu z nich. Takto to i dlouhodobě vykazujeme v přiznání. Nyní se rozhodli ukončení společnosti ukončit. Je to právně možné, aby měli podíl na majetku jiný než na příjmech a výdajích? My jsme takový zákaz v občanském zákoníku nenašli, a tak se domníváme, že taková dohoda možná je. Pokud by takové ujednání nebylo platné, znamená to, že podíly na majetku a závazcích jsou shodné jako podíly na příjmech a výdajích? V případě ukončení společnosti, kdy podíl na majetku a závazcích náleží pouze jednomu ze společníků, který bude dál pokračovat v podnikání, nevznikají žádné daňové důsledky z vypořádání, protože k žádnému vlastně nedochází?
Vydáno: 09. 10. 2024
Fyziká osoba plátce DPH v roce 2022 pořídila automobil, který zařadila do svého obchodního majetku a uplatnila si plný odpočet na DPH. V roce 2023 přešla na „paušální výdaje“ a v roce 2024 plánuje ukončit podnikání. Jak má postupovat, jestliže si po ukončení podnikání ponechá automobil k soukromým účelům? Vrátit 3/5 DPH dle § 79a ZDPH, nebo odvést DPH z tržní ceny (obvyklé) na základě dokladu o použití a má nějakou povinnost u daně z příjmu?
Vydáno: 21. 06. 2024
Podnikatel, fyzická osoba, v průběhu roku 2023 ukončil podnikání, vedl daňovou evidenci. K datu ukončení podnikání evidoval pohledávku, která byla do konce roku 2023 uhrazena. Uvede v daňovém přiznání pohledávku v § 7 ZDP, nebo ji má zdanit v § 10 ZDP? Podnikatel fyzická osoba v průběhu roku 2023 ukončil podnikání, uplatňoval výdaje paušálem. K datu ukončení podnikání evidoval pohledávku, která byla do konce roku 2023 uhrazena. Uvádí se v daňovém přiznání v § 7 ZDP s uplatněním paušálních výdajů, nebo ji má zdanit v § 10 ZDP?
Vydáno: 17. 06. 2024
  • Článek
Fyzická osoba podnikatel (živnost řemeslná), který uplatňuje výdaje procentem a je plátce DPH provozuje svoji činnost již jako vedlejší, protože je 7 let starobní důchodce. V roce 2021 si koupil do „podnikání“ osobní automobil a při nákupu uplatnil plný odpočet DPH, protože vůz byl určený k používání v rámci ekonomické činnosti. Pro účely daně z příjmů se nejedná o „obchodní majetek“ (poplatník uplatňuje paušální výdaje). Podnikatel se nyní vzhledem k onemocnění rozhodl svoji podnikatelskou činnost ukončit (eventuelně na ŽÚ přerušit např. a 20 let...) a vše vypořádat. Rok 2023 je řádně ukončen daňovým přiznáním. A nyní se dostávám k samotnému dotazu, jak vypořádat automobil (nejedná se o OM) a plně uplatněný odpočet DPH v roce 2021. Podle dostupných informací jsem se přikláněla k tzv. vyřazení auta z podnikání do osobního – soukromého užívání a odvod DPH z ceny obvyklé (cena, za kterou by se nyní k DUZP stejný automobil pořídil) a do přiznání k DPH tuto cenu zadat do ř.1 Dodání zboží §13 odst.4 a). Poté požádat FÚ o zrušení registrace k DPH příslušným formulářem. Čím více jsem se věcí zabývala, nevím, zda správný je tento postup: požádat správce daně o zrušení registrace k DPH a po odpovědi a sdělení data, ke kterému správce stanoví datum zrušení, vypracovat tedy poslední přiznání k DPH a v řádku č. 45 minusem uvést korekci odpočtu DPH. Automobil zakoupený v roce 2021 – odpočet DPH 188 115 Kč, celkem 5 let, zbývají 2 roky, výpočet 188 115 × (0 - 1) × 1/5 = -37623 Kč krát 2 roky Kč -75 246 Kč. Z hlediska daně z příjmů při „převodu“ pro osobní užívání nevzniká žádný zdanitelný příjem. Prosím tedy o správně řešení pro vypořádání DPH.
Vydáno: 29. 05. 2024
Podnikající fyzická osoba založila v roce 2019 s. r. o. (na stejnou činnost jako měla FO) s tím, že ukončí podnikání jako FO a začne podnikat v rámci s. r. o. Vinou průtahů ze strany majitele objektu, ve kterém je podnikání provozováno, ukončila FO podnikatelskou činnost a začala podnikat v rámci s. r. o. až v roce 2024. Od roku 2019 se podávala za s. r. o. nulová přiznání, žádné podnikání neprovozovalo. Pokud by FO chtěla v roce 2024 (několik měsíců po zahájení podnikání s. r. o.) svůj 100% podíl ve společnosti prodat a je splněn časový test 5letého držení podílu, bude prodej podílu osvobozen od daně z příjmů FO, i když s. r. o. téměř 5 let nepodnikala (prodejní cena nedosáhne limitu 40 mil.Kč)?
Vydáno: 17. 05. 2024
Dva účastníci sdružení, otec a syn chtějí ukončit společnost (dříve sdružení) s tím, že by otec činnost ukončil zcela a syn by pokračoval a převzal by od otce veškeré složky majetku. Podíl mezi společníky je 50/50. Oba jsou plátci DPH a vedou daňovou evidenci. Rádi bychom Vás požádali o stanovisko k vypořádání společnosti, jak z pohledu DPH, tak daně z příjmů u níže uvedených položek. Společnost má aktuálně v tis. Kč: zásoby bez DPH: 1400 banka: 300 Pohledávky: 500 Závazky: 100 Hmotný majetek (vozidlo) zůstatková cena 0Kč. 
Vydáno: 07. 03. 2024
Advokát vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH, založil k 3. 1. 2024 s. r. o. s oborem advokacie, kde je jednatelem a společníkem. Na fyzické osobě musí přerušit danou činnost, protože ji bude vykonávat ve své s. r. o. Jelikož advokáti v tomto smyslu nemají živnostenské oprávnění, jak se postavit k jeho FO, která je stále plátcem DPH? Navíc po podání daňového přiznání r. 2023 mu vznikne povinnost platby na čtvrtletní zálohy k dani z příjmu fyzických osob. Pokud dojde k pozastavení/zrušení činnosti na FO a nebude na FO dále podnikat (v jiném oboru), kde všude nahlásit změny? (zrušení plátcovství k DPH, ohlášení na sociální a zdravotní pojišťovně, na finančním úřadu je potřeba něco dokládat, zálohy na daň z příjmu se již nemusí platit?)
Vydáno: 08. 01. 2024
Ráda bych se zeptala ohledně podávání daňového přiznání v souvislosti s přerušením výdělečné činnosti v průběhu roku. Klient se na nás obrátil s dotazem, zda když přerušil činnost od listopadu 2023, je povinen podávat daňové přiznání za rok 2023 i v případě, že za období leden–listopad 2023 byl poplatníkem v paušálním režimu. Když se byl klient odhlašovat, paní na úřadě (ČSSZ) mu tvrdila, že musí podávat, neboť přestal být poplatníkem v průběhu roku. Já jsem ale ze zákona o dani z příjmu pochopila, že naopak podávat přiznání nemusí, neboť i tak bude podle zákona jeho daň rovna paušální dani za splnění podmínek dle § 7a odst. 2 ZDP. Dle § 7a odst. 2 dle bodu: a) podmínky dle odst. 1 splňuje, tzn. dle § 7a odst. 1 písm. a) rozhodné příjmy nepřesáhl, b) jiné příjmy nemá, c) není plátcem DPH, d) není společníkem, e) po ukončení nevykonává výdělečnou činnost, f) do lhůty pro podání přiznání činnost nezahájí (neplánuje) a rozhodné příjmy by byly stejné i po úpravě základu daně (ke dni přerušení žádné pohledávky ani jiné položky, o které by se musel upravit základ daně nemá). Mohu tedy poprosit o Váš názor k dané problematice? Hledala jsem i v jiných zdrojích, ale každý tvrdí něco jiného.
Vydáno: 29. 11. 2023
Jdu do starobního důchodu, proto chci ukončit k 31. 12. 2023 podnikání. Vedla jsem podvojné účetnictví, ale zásoby již žádné nemám, pohledávky také ne a budoucí závazky do konce prosince 2023 uhradím. Protože pronajímám byt, zůstanu plátcem daně dle § 9 ZDP. Předpokládám správně, že se musím odhlásit z podnikání na živnostenském odboru, kde mi odeberou IČ a následně ze zdravotního a sociálního pojištění? Na FÚ zruším jen registraci k DPH a ponechám si účast na dani z nemovitosti (vlastním byt) a dani z příjmů z důvodu pronájmu?
Vydáno: 13. 11. 2023
Fyzická osoba končí s podnikáním. Musí tedy dodanit pohledávky. Z minulých let eviduje ztrátu, která pokryje celou výši pohledávek. Daň z příjmu tedy hradit nebude. Na přehledech pro zdravotní a sociální pojištění bude uvedena částka před odpočtem ztráty?
Vydáno: 06. 10. 2023
  • Článek
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 15. 6. 2023, čj. 10 Afs 257/2022-60
Vydáno: 27. 09. 2023
  • Článek
V loňském roce jsem se zamýšlela nad prvním rokem fungování paušálního režimu, nad některými úskalími i nesprávným pochopením tohoto režimu. Uplynul další rok fungování paušálního režimu, přičemž od 1. 1. 2023 došlo v zákoně o daních z příjmů k rozsáhlým změnám v této oblasti. Proto stojí za to se nad touto problematikou znovu zamyslet. Vždy je třeba nad paušálním režimem a jeho dopady přemýšlet včas, protože po skončení roku je na rozhodování ohledně paušálního režimu jen krátká doba – všechna podstatná rozhodnutí musí být vždy poplatníkem učiněna do 10. ledna příslušného roku.
Vydáno: 20. 09. 2023
Pojišťovací zprostředkovatel ukončil svoji aktivní činnost (provozováno na základě živnostenského listu) a uzavřel smlouvu o převzetí správy pojistného kmene a o převodu práv a povinností ze smlouvy o obchodním zastoupení s jiným pojišťovacím zprostředkovatelem, který v této činnosti bude nadále pokračovat. Na základě této smlouvy přijal jednorázovou úplatu 700 000 Kč. Jak správně zdanit uvedenou přijatou úplatu? Domnívám se, že se jedná o klasický příjem podle § 7 ZDP. Při aktivní činnosti z tohoto kmene přicházely pravidelné provize od pojišťovny (kterou zastupoval) a nyní bylo vyplaceno jednorázově od postupníka, který v této činnosti bude pokračovat. Nebo to lze řešit i jinak?
Vydáno: 28. 07. 2023
OSVČ, plátce DPH, má v obchodním majetku nemovitost a chce ukončit podnikatelskou činnost, v letošním roce 2023 plánuje vyřadit nemovitost z obchodního majetku a poté prodat tuto nemovitost společnosti s ručením omezeným, jejíž společníci jsou jeho děti . Může OSVČ poté pohledávku vzniklou z kupní smlouvy prodeje nemovitosti darovat svým dětem jako fyzickým osobám nepodnikajícím? Jaké daňové dopady z těchto transakcí vzniknou?
Vydáno: 12. 06. 2023