Věci

  • Článek
V DHK č. 22 a 23/2015 jsme se zabývali řešením reálné situace nájemního vztahu u pronajímatele zejména z hlediska účetnictví a daně z příjmů. Tento článek na uvedená témata navazuje a řeší nyní danou reálnou situaci z pohledu nájemce. Čtenář je upozorněn na riziko změny daňové uznatelnosti nájemného v důsledku porušení zákonem dané podmínky. Dále jsou popsány dopady provedeného technického zhodnocení nájemcem se souhlasem pronajímatele do základu daně z příjmů, daňová uznatelnost úprav a nezbytných oprav na majetku, který je předmětem nájmu, a problematika odpisování. V textu je čtenář také upozorněn na možnost využití právního institutu výpůjčky a na jeho režim z hlediska daně z příjmů právnických osob. Závěrem článku je objasněno, kdy je možné v dané situaci obchodní společností smlouvu o zápůjčce uzavřít. Článek je aplikovatelný pro období 2015 i 2016.
Vydáno: 17. 02. 2016
  • Článek
1)V minulém díle slovníčku pojmů v novém občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb. - dále jen „NOZ“) jsme podrobně rozebírali nájem a pacht. Tento článek na předchozí text do jisté míry navazuje; jeho předmětem jsou zbylé smluvní typy, které NOZ souhrnně řadí do skupiny Přenechání věci k užití jinému (§ 2189 až 2400 NOZ ). Do této kategorie patří (kromě nájmu a pachtu) také výprosa, výpůjčka, licence, zápůjčka a úvěr. Z těchto smluvních typů lze za novinky považovat pojmy výprosa a zápůjčka. Výprosa je novinkou věcnou, zápůjčka pak novinkou spíše jen terminologickou.
Vydáno: 19. 03. 2014
  • Článek
V podnikatelském i soukromém životě se neobejdeme bez krátkodobého či dlouhodobějšího využívání majetku, který nevlastníme. Ani v roce 2014 se bez využití cizího majetku neobejdeme a je otázkou, jaké změny nám v této oblasti připravil zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen „NOZ“).
Vydáno: 15. 02. 2014