Vedlejší výdaje

Opravovali jsme tahač na Slovensku, bylo poskytnuto české DIČ. Slovenská firma fakturovala na jedné faktuře náhradní díly včetně slovenské DPH a práce bez DPH - jako osvobozené plnění. Jelikož si myslím, že to takto není správně, chtěla jsem opravu, ale firma mlčí. Poostupovala slovenská firma správně a pokud ne, jakým způsobem zjednat nápravu?
Vydáno: 18. 09. 2024
Společnost pronajímá byty s 0% sazbou DPH. Jak postupovat v případě, že pronajímá i parkovací stání, uplatnit sazbu 21 % DPH, nebo vykázat jako osvobozené plnění?
Vydáno: 12. 08. 2024
Fakturujeme zboží a zvlášť vedlejší náklady jako je poštovné a balné. V odpovědi na otázku ID 12201 je, že vedlejší náklady budou zdaněny sazbou DPH dle sazby zboží. Jak je to v případě, že na faktuře je zboží v základní i snížené sazbě DPH. Jako další položka faktury je poštovné. V jaké sazbě bude vyfakturováno?
Vydáno: 03. 07. 2024
Společnost zprostředkovává různé služby (široký záběr). Tyto služby pak přefakturuje + zvlášť na faktuře vyčíslí provizi,. Má provize sledovat DPH u původní služby (např. pokud je sužba osvobozená dle §68,70...) Nebo se vždy řídíme základním pravidlem dle §9?
Vydáno: 15. 04. 2024
Jaká se použije sazba DPH při fakturaci - poplatek za ubytování psa - v penzionu?
Vydáno: 22. 02. 2024
Nyní je připravována nová smlouva pro nájemce-neplátce DPH na pronájem prostoru sloužícího k podnikání. Smlouva zahrnuje složku za 1. nájemné, dále 2.paušální cenu za energie (vodné, stočné, srážkovou vodu, teplo a ohřev TUV)-vše z důvodu obtížného způsobu zjištění skutečného stavu (problém instalovat samostatné měřidlo), a dále 3. zálohy na plyn a elektřinu (bude se vyúčtovávat dle skutečné spotřeby). Nájemné jako takové je osvobozené bez nároku na odpočet. Nevím však, jak postupovat v případě položky 2. za paušální cenu za energii - má být zohledněna sazba 12 %? V případě zálohy na plyn a elektřinu máme danit zálohu jako přijatou platbu s tím, že bychom si při vyúčtování uplatnili DPH z přijaté faktury na vstupu v plné výši nebo máme neuplatňovat z přijatých záloh DPH vůbec a neuplatňovat ani odpočet z přijaté faktury a při vyúčtování raději využít § 36 odst. 11? Jsou přijatelná obě řešení? Vyúčtování plynu a elektřiny bychom řešili přes účet 315.
Vydáno: 16. 02. 2024
Vystavujeme faktury na prodej zboží do třetích zemí. Poslední položkou je vždy doprava (letecky). Na základě proclení a vystaveného MRN uvádíme hodnotu zboží z vystavené faktury na ř. 22 přiznání k DPH. Na stejný řádek uvádíme i položku dopravy, která se zboží přímo týká. FU nám sdělil, že doprava z vystavené faktury se má uvádět na ř. 26 přiznání DPH jako služba. Je to opravdu správný názor? My osobně neposkytujeme žádnou samostatnou službu. Letecká přeprava souvisí přímo s prodejem zboží.
Vydáno: 29. 05. 2023
Firma, plátce DPH, prodává zboží spadající do sazby 15 %. Provozuje e-shop a fakturuje poštovné, balné a dobírku. Dosud rozdělujeme sazbu zboží na 15 % na straně jedné a sazbu na poštovné a dobírku 21 % na straně druhé. Dočetli jsme se, že můžeme vedlejší plnění účtovat také se sazbou 15 %. Je vedlejším plněním také poštovné, balné a dobírka? Je možné na faktuře položkově rozepsat sazbu daně na zboží 15%, poštovné 15%, dobírku 15%? Potřebujeme mít poštovné a dobírku uvedenou na faktuře zvlášť. Poštovné je pokaždé jiné a nemůžeme je mít obsaženo již ceně.  
Vydáno: 29. 03. 2023
Je možné na faktuře za montáž vodoměrů v bytovém době uplatnit sníženou sazbu DPH 15% za dopravu?
Vydáno: 08. 09. 2022
  • Článek
Novelou zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), která je součástí zákona č. 80/2019 Sb. , o změně některých zákonů v oblasti daní (tzv. daňový balíček), byla provedena s účinností od 1. 4. 2019 řada dílčích metodických změn, a to i v pravidlech pro stanovení základu daně a při výpočtu a zaokrouhlování daně. Tato pravidla vyplývají z § 36 až 37a zákona o DPH . Obecná pravidla pro stanovení základu daně uvedené v § 36 zákona o DPH vycházejí ze Směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen „směrnice o DPH “). V navazujícím § 36a zákona o DPH je vymezen základ daně ve zvláštních případech, kdy je základem daně obvyklá cena, jejíž definice byla novelou zákona o DPH doplněna na konec § 36 zákona o DPH . V novelizovaném znění § 37 zákona o DPH jsou stanovena pravidla pro výpočet daně a jsou z něj dovozována také pravidla pro zaokrouhlování vypočtené daně. V navazujícím § 37a zákona o DPH jsou stanovena pravidla pro stanovení základu daně a výpočtu daně při uskutečnění zdanitelného plnění, pokud vznikla povinnost přiznat daň z úplaty přijaté před uskutečněním zdanitelného plnění. V článku jsou nejprve vysvětlena základní pravidla pro stanovení základu daně a návazně s využitím příkladů novelizovaná pravidla pro výpočet a zaokrouhlování daně.
Vydáno: 03. 09. 2019
  • Článek
Dotaz na daňovou uznatelnost nákladů spojených s pohřbem zaměstnance. Společnost zajistila převoz zesnulého zaměstnance ze zahraničí, kde došlo při pracovní cestě, ale v době „cesty do zaměstnání“, tudíž se nejednalo o pracovní úraz, k úmrtí. Domníváme se, že se nejedná o daňový náklad právě z důvodu nepracovního úrazu.
  • Článek
V následujícím článku jsou nejprve vysvětlena základní pravidla pro stanovení základu daně podle § 36 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “), která vycházejí z příslušných ustanovení směrnice Rady 2006/112/ES , ze dne 28. 11. 2006, o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen „směrnice o DPH “). V dalším textu jsou s využitím příkladů vysvětlena pravidla pro zahrnování vedlejších výdajů do základu daně a upozorněno na nejčastější chyby, kterých se plátci v této oblasti dopouštějí. V závěrečné části článku jsou s využitím příkladů vysvětlena pravidla pro zahrnování vedlejších výdajů do základu daně při dovozu zboží podle § 38 zákona o DPH .
Vydáno: 07. 08. 2018