Výsledek hospodaření
Jsme nezisková organizace a příjmy máme z členských příspěvků. Dosud jsme příspěvky pokryli výdaje, ale letos budeme mít příjmy vyšší než výdaje. Můžeme ponechat výsledovku v zisku nebo rozdíl převést na výnosy příštích období? Musíme podat přiznání k dani z příjmů?
Prosím o kontrolu účtování příkladů popř. opravu účtování. Přijatá záloha od majitele bytu na účet 221/955 fond oprav 1000,- Kč, zálohy na služby 221/324001 100,- voda/324002 100,- energie apod. Pak přijatá faktura na vodu 324001 / 321 a energie 324002 / 321, tím zjistím jaký je stav účtu záloh dle analytiky, voda, energie apod. Přijaté faktury, které se týkají údržby domu např. revize, vedení účetnictví apod. účtuji do nákladů 518/321, ne přes zálohy 324. Přijaté faktury na opravy domu z fondu účtuji 955 / 321. Na konci roku pak přeúčtuji částky z nákladů na dům z 5... účtů na 955/648, kladné úroky účtuji na 221/644, je to jediný zisk, který se po uzavření roku přeúčtuje do fondu 931/911.
Akciová společnost (smíšené hospodářství - RV + ŽV) vykazuje při průběžném zpracování účetnictví poněkud vyšší ztrátu v rámci průběžného výsledku hospodaření. Např. za měsíc 7/2024 je to ztráta cca 5 mil. Kč, za 8/2024 3,9 mil. Kč, přičemž v minulých letech byly ztráty v těchto obdobích sice běžné, ale spíše v řádech statisíců. Samozřejmě se do toho promítá nákup manipulační techniky, nižší výnosy ze sklizně, a tak podobně. Jak jinak by šlo předejít ztrátovému výsledku hospodaření do konce roku kromě prodeje komodit?
Na jaký účet proúčtovat výsledek hospodaření z účtu 431 v případě organizační složky zahraniční společnosti?
V roce 2022 účetní evidovala platby z karty v bance jako pohledávku vůči jednateli, ačkoli k těmto platbám byly doložené účtenky a týkaly se podnikatelské činnosti. Účetní je zapomněla zúčtovat. Jak tuto chybu nyní napravit a pohledavku odúčtovat?
- Článek
Dne 9. 4. 2024 publikovala IASB nový standard IFRS 18 Prezentace a zveřejnění v účetní závěrce, který vstoupí v účinnost 1. 1. 2027. Společnosti budou muset přejít na nový standard retrospektivně, to znamená, že pokud bude jejich první účetní závěrka sestavena podle IFRS 18 za rok 2027, musejí uvést do souladu s IFRS 18 také srovnávací výkazy za rok 2026. Povinnost retrospektivního přístupu platí také pro mezitímní účetní závěrku, pokud jí společnost sestavuje.
Jsme firma s. r. o., plátci DPH. Na konci roku má firma účetní hospodářský výsledek např. + 90 000 Kč, po výpočtu v daňovém přiznání vznikne daňová ztráta - 30 000 Kč. Nebudeme tedy účtovat o dani, daňovou ztrátu můžeme uplatnit v následujícím roce? Je správné v novém roce přeúčtovat 431/428 (po schválení valnou hromadou)?
Jsme nestátní nezisková organizace, škola a máme rezervní fond, do kterého vkládáme zlepšený/zhoršený HV. Nyní ho máme dost vysoký a chceme čerpat na další rozvoj (odměny, nákup nábytku do tříd). Můžeme ho čerpat v průběhu roku, nebo máme počkat, až spadne HV do ztráty a tím snížit rezervní fond? Zřizovatel je církev.
Ustanovení § 23 odst. 3 zákona o daních z příjmů říká: výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji se zvyšuje o výši neuhrazeného dluhu zachyceného v účetnictví dlužníka odpovídajícího pohledávce, od jejíž splatnosti uplynulo 30 měsíců nebo se promlčela. Firma, plátce DPH, hodně let obchodovala zbožím, které dovážela z Ruska. Minulý rok kvůli sankcím firma přestala obchodovat s Ruskem a nestihla uhradit faktury za koupené zboží. Faktury nelze uhradit – žádná banka neprovede úhradu, protože dodavatel zboží se dostal do mezinárodního sankčního seznamu. Firma chce uhradit dodavateli, má peníze, ale to nejde kvůli sankcím. V roce 2024 firma bude musit podle § 23 odst. 3 zákona o daních z příjmů výsledek hospodaření zvýšit o výši neuhrazeného dluhu. Jakým způsobem je možná řešit tuto situaci, protože, firma nemůže za to, že neexistuje možnost uhradit dluh? Zvyšovat výsledek hospodaření o několik milion korun firma nechce. Porušovat zákon firma také nechce.
Za rok 2022 skončila naše škola s vysledkem hospodaření ztráta ve výši 347 000 Kč. Můžete mi prosím přesně popsat účtování s účty v roce 2023? V rezervním fondu nemáme žádné prostředky.
- Článek
Každý je jen člověk. A jak to tak už bývá, ani ten není neomylný! Nelze se tedy příliš divit, že ani při vedení účetních knih není možné pracovat zcela bez chyb. Pojďme se tedy blíže podívat na tuto problematiku, která v průběhu několika nedávných let doznala mnoha zásadních změn, a to včetně jejich daňových dopadů.
- Článek
Ačkoli nález chyb v účetnictví patří k běžnému životu účetních, nutnost provedení oprav nesprávností dělá účetním vrásky na čele. Nejčastějším důvodem bývá nejistota, jak se zjištěním chyby naložit, a také jak opravu chyby prakticky provést. Samotné zaúčtování opravy chyby obvykle nebývá komplikované, je-li oprava zaúčtována do správného období. K problematické oblasti však patří sestavení výkazů v případech nálezů významných chyb, které musí být provedeno takovým způsobem, aby nově sestavované výkazy (zejména účetní závěrka) chybu již neobsahovaly. Obtížnost sestavení správné účetní závěrky po opravě významné chyby zvyšuje i skutečnost, že údaje v účetní závěrce uvedené musí osoba sestavující často upravovat ručně. Všechny tyto vlivy často zvyšují neochotu a obavu zjištěné chyby vhodně a správně opravovat, či vůbec nález neprávností přiznat.
Příspěvková organizace (základní škola) v roce 2021 skončila se ztrátovým hospodářským výsledkem (i po použití rezervního fondu). Musí v roce 2022 skončit se ziskovým hospodařením minimálně v hodnotě předchozí ztráty a to pak zaúčovat (např. po schválení zřizovatele převedením do rezervního fondu a pak úhradou ztráty z předchozích let)? Nebo je to jinak? Nebo lze tuto ztrátu účtovat už přímo v průběhu roku 2022? V případě, že škola vytvoří zisk a překročí hodnotu 300 000 Kč musí platit daň (zisk nebude z povolené doplňkové činnosti)?
Jedná se o malý vodácko-turistický oddíl, který vede podvojné účetnictví a vykonává pouze hlavní činnost (akce pro děti). Pokud vyjde za rok účetní ztráta, tak se domnívám, že povinnost podat přiznání nemají. Ale jak to bude v roce, kdy bude celkový hospodářský výsledek zisk? Zisku dosáhnou pouze díky dotaci ze státního rozpočtu, případně při obdržení peněžního daru. Zahrnuje se dotace/dar do kalkulace, zda u nepodnikatelské činnosti náklady převýšily výnosy (mám na mysli § 18a odst. 4 zákona o daních z příjmů)?
Je možno zaúčtovat odměnu ředitele společnosti za splnění a překročení výsledku hospodaření roku jako daňový výdaj příštích období v roce 2021 (MD 521/D 383)?
- Článek
Převzali jsme účtování v o. p. s. V předcházejících letech bylo pracováno následně s výsledkem hospodaření. Ten byl zaúčtován: MD 931/D 911 (v případě vykázaného zisku). Každý rok byl proveden zápis MD 911/D 648 v částce 300 000 Kč. Situace je taková, že nevíme a nemáme jak ověřit informaci týkající se tohoto zápisu. Proto jsem chtěl požádat o vysvětlení, v jakých případech se u neziskových společností provádí podobný zápis. Inklinuji buď k situaci, že si tím účetně narovnávají ztrátu, přitom nakonec nakonec stejně výnosy v přiznání vyloučí, nebo to má návaznost na odčitatelnou položku a prostřednictvím tohoto zápisu se sleduje splnění podmínky pro využití následné úspory na dani v dalších letech.
Podnikatel FO vede účetnictví, v roce 2014 mu vyšel hospodářský výsledek – 1 mil. Kč, ten jsem zaúčtovala MD(-)431/D 429. Vzhledem k tomu, že podnikatel přecházel z daňové evidence na účetnictví, tak jsem musela dodaní zásoby, majetek. Proto mi vyšla daňová povinnost 57 510 Kč. Jak mám tuto daňovou povinnost zaúčtovat, aby se mi rovnala aktiva a pasiva?
- Článek
Uzavírání, otevírání účetních knih a podíly na zisku u podnikatelů Ing. Alena Kochová Uzavírání účtů Účetní závěrka a účetní uzávěrka Jedná se o dvě zcela rozdílné činnosti v oblasti...
- Článek
Právnické osoby, které mají v předmětu činnosti podnikání, podávají za ukončené zdaňovací období daňové přiznání k dani z příjmů, a to bez ohledu na to, zda vykáží základ daně, či daňovou ztrátu. Tento článek provede čtenáře jednotlivými částmi daňového přiznání se zdůrazněním výskytu možných chyb, opomenutí či problémů, jejichž řešení není jen „matematickým úkonem“, který za nás provede softwarová aplikace. Zejména část týkající se transformace účetního výsledku hospodaření na základ daně je tvůrčí činností, kterou lze zautomatizovat jen v omezené míře.
Společnost předpokládá kladný VH za rok 2021. Může vyplatit zálohu podílu na zisku společníkům již v tomto roce před schválením VH? Možno vytvořit rezervu na výplatu podílu za rok 2021 a byla by tato rezerva nedaňovým výdajem?