Vzdělávání
Lékařka potřebuje zabezpečit ve své ordinaci pro své pacienty dentální hygienu, proto se rozhodla, že studium bude hradit zdravotní sestře, kterou zaměstnává. Sestra bude po ukončení studia dentální hygienu v ordinaci vykonávat. Je tento výdaj daňovým nákladem? Může sestra uplatnit cestovní náhrady spojené s tímto studiem a budou tyto cestovní náhrady pro lékařku daňovým nákladem?
OSVČ, plátce DPH, koupil kurz programování. OSVČ obchoduje zbožím, internetové stránky svého e-shopu spravuje sám bez pomoci externího programátora. Zakoupený kurz programování pomůže OSVČ v rozvoje podnikání. Je to v pořádku dát fakturu do daňového přiznání k DPH a nákladů?
Jednočlenná s. r. o., plátce DPH, se rozhodla rozšířit obor podnikání o plynařinu. Jednatel, který je zároveň zaměstnancem s. r. o., vykonal zkoušky a obdržel osvědčení. Firma vystavila fakturu na jeho fyzickou osobu, nikoliv s. r. o. Tímto osvědčením si s. r. o. může požádat o rozšíření živnosti. Je možné tuto fakturu zahrnout do nákladů s. r. o. jako daňově uznatelný náklad, i když není psaná přímo na s. r. o.?
Společnost pořádá pro veřejnost různé eventy a konference, zákazníci platí vstupné a součástí několikahodinového programu je i zajištění občerstvení během přestávek. Je možné toto občerstvení považovat za daňově uznatelné? A je možné z něj nárokovat odpočet DPH?
Je nějaká možnost daňové uznatelnosti plateb školného, a to v případě, že zaměstnavatel u zaměstnance požaduje magisterskou úroveň na příslušné (systemizované) místo. Zatím má jen bakaláře a pracuje tam tedy na výjimku § 178a odst. 2 písm. c) podle zákona č. 234/2014 Sb. Školné v právě studovaném magisterském programu si zaměstnanec platí sám. Je možnost uznat tyto splátky školného v daňovém přiznání fyzické osoby?
Firma by chtěla zaplatit svému zaměstnanci rekvalifikační kurz, který bude sloužit k prohlubování znalostí v oblastech, které zaměstnanec využije při své pracovní náplni ve firmě. Zaměstnanec si zařídí rekvalifikační kurz, má nárok i na příspěvek od úřadu práce s tím, že je tam nutná nějaká spoluúčast účastníka kurzu. Na zmíněný příspěvek firma vystavila fakturu, ale s údaji o odběrateli na zaměstnance (údaje firmy na doklad dát nešly z důvodu příspěvku od úřadu práce), ale firma by chtěla tuto část za zaměstnance zaplatit. Když firma doklad, který je ale adresován na zaměstnance, zaplatí, bude to pro firmu daňový či nedaňový náklad? Když zmíněné dovednosti z kurzu využije zaměstnanec při své práci u zaměstnavatele?
- Článek
Pouze zaměstnanec, který se správně orientuje ve svém oboru, je schopen kvalitně odvést svou práci. Proto by měl každý zodpovědný zaměstnavatel dbát o to, aby jeho zaměstnanci byli dostatečně vzdělaní a proškolení v oboru, ve kterém vykonávají své zaměstnání. Je tak důležité, aby zaměstnavatel pravidelně umožňoval svým zaměstnancům odborně se vzdělávat, a to buď formou prezenčních akcí v podobě různých odborných školení, seminářů, kurzů nebo účasti na konferencích, nebo v poslední době čím dál oblíbenějších online školení např. formou webináře.
Naši techničtí pracovníci se zúčastnili školení BOZP v Polsku, aby tam mohli pracovat na zakázce. Po skončení školení získali osvědčení o jeho úspěšném absolvování. Obdrželi jsme daňový doklad od polského školitele, označený jako "faktura VAT" (faktura eksportowa), kde je uvedena cena v PLN (netto), jako cílová země je uvedena Česká republika, u sazby VAT je uvedena zkratka "zw.", a je zde i poznámka "Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT". Na náš dotaz, zda je faktura vystavena v režimu reverse-charge, nám polský dodavatel odpověděl, že školení BOZP je v Polsku osvobozeno od DPH. Jak máme nyní postupovat ohledně přiznání k DPH a kontrolního hlášení? Můžeme to školení brát jako "vzdělávací službu", u které je místem plnění Polsko, a tento doklad do přiznání k DPH a do KH nemáme uvádět? Nebo i přes to, že je plnění osvobozeno od DPH v Polsku, musíme provést "samovyměření", zároveň si uplatníme nárok na odpočet + doklad uvedeme v KH?
Český právník pracující jako OSVČ zakoupil sobě a svému koncipientovi studium LL.M. Je možné dát náklady na toto studium do daňově uznatelných nákladů?
Studium probíhá online formou v angličtině. Faktura je na zahraničního subjektu sídlící v USA. Na webových stránkách společnost vystupuje jak pod hlavičkou USA, tak pod hlavičkou ČR (jako z.s.) s platným IČ pro plátcovství DPH. Máme fakturu uvádět na ř. 12,43 do daňového přiznání k DPH či nikam?
V naší škole, jejímž zřizovatelem je město, máme školní družinu. Vybíráme od rodičů školné ve výši 800 Kč na žáka. Které náklady lze hradit z tohoto vybíraného školného? Vychovatelky přišly s požadavkem na pořízení kopírky, školení pro vychovatelky.
Firma zařídila školení pro zaměstnance včetně pohoštění. Zaměstnancům za tento den poskytla stravenkový paušál. Je poskytnutí stravenkového paušálu daňově uznatelný náklad? Faktura za občerstvení na školení je zaúčtována jako nedaňový náklad.
Zaměstnavatel uhradil zaměstnanci, který u něho pracuje na DPP, jednorázově školné na zimní semestr na soukromé vysoké škole v částce přesahující 50 tis. Kč za semestr. Jak je to s daňovou uznatelností na straně zaměstnavatele a s případným osvobozením na straně zaměstnance?
Koncem roku 2022 bylo založeno s. r. o. Zakladatelé manželé, oba dva jsou jednatelé, společníkem jen manžel. S. r. o. bylo založeno se záměrem provozování stomatologické praxe. Bylo založeno zatím s činností výroba, obchod, služby a začalo jednání směřující k udělení povolení vykonávat zubní lékařství. Předpokládalo se, že činnost bude povolena do tří měsíců od vzniku s.r.o. Manželka/ jednatelka firmy/ je zubní lékařka a a v s. r. o. měla začít vykonávat na pracovní smlouvu činnost zubní lékařky. Stomatologickou praxi mělo s. r. o. začít provozovat začátkem roku 2023. Pak se termín posunul na 1. 4. 2023 posléze na 1. 6. 2023. Je září a stále se čeká na další a další povolení, aby se mohla udělit registrace nestátního zdravotnického zařízení a s.r.o. by konečně mohlo začít vykonávat tuto činnost. Z účtu s. r. o. se v průběhu roku zaplatilo několik školení pro lékařku. Předpokládalo se, že s. r. o. už bude mít dávno povolení k provozování zubní praxe a jednatelka už bude v s. r. o. zaměstnaná jako zubní lékařka na HPP. Některá školení již proběhla, lékařka se jich zúčastnila.
Bude v tomto případě již proběhlé školení daňovým nákladem s. r. o.? Toto školení zaúčtujeme do nákladů, ale nedaňově. V obou případech by to bylo pro jednatelku – lékařku osvobozeno od daně z příjmu podle § 6 odst. 9 ZDP, zároveň by nepodléhalo odvodům sociálního a zdravotního pojištění? Nebo musíme zaúčtovat jako pohledávku za jednatelkou (lékařkou) a jednatelka by měla uhradit s. r. o. peníze za školení jako soukromý výdaj jednatele?
Může si dát s. r. o. do daňových výdajů platbu soukromého studia vysoké školy, když školné zaměstnanci hradí? Jaké jsou podmínky? Musí být zaměstnanec zaměstnán na HPP, nebo stačí na dohodu?
- Článek
Vzdělávání je nedílnou součástí práv zaměstnanců v oblasti pracovněprávní. Je realizací povinnosti péče o zaměstnance, uložené zákonem zaměstnavateli, prostřednictvím vzdělávání zajišťuje zaměstnavatel jejich odborný rozvoj. Postavení zaměstnance územního samosprávního celku, který je úředníkem, má svá specifika, a to i v oblasti vzdělávání.
Zubař OSVČ si zvyšuje kvalifikaci navštěvuje denní studium ortodoncie, chce si rozšířit živnost, aby mohl „dělat rovnátka“. Bydlí a živnost provozuje v Šumperku, škola je v Brně. Může do nákladů použít cesty do školy z místa bydliště, každý den dojíždí (např. auto nezahrnuté v OM je auto v SJM náhradu PHM a amortizaci)? Může do nákladů použít, pokud by si v Brně pronajal byt na dlouhodobý pronájem cca 2,5roku, než dokončí školu ? OSVČ Zubař také zaměstnává další zubaře, kvalifikaci si zatím zvyšuje pouze on sám.
Zamestnanec absolvuje školenie v rámci úradu práce, na ktoré čerpá dotáciu - dotáciu čerpá zamestnanec, faktúra na školenie je vystavená na zamestnanca. Školenie súvisí s predmetom činnosti zamestnávateľa. Zamestnávateľ by rád náklady školenia zamestnancovi refundoval. Školenie neobjednáva zamestnávateľ, nakoľko cena školenia pre zamestnávateľa je cca 6krát vyššia ako pre zamestnanca, ktorý smie čerpať dotáciu. Akým spôsobom môže zamestnávateľ tieto náklady zamestnancovi preplatiť? Predpokladám, že pre zamestnanca sa vždy bude jednať o zdaniteľný príjem.
Je lepší účtovat školení zaměstnanců pořádané externí firmou na účet 518 s analytikou nebo 527?
Poplatník uhradil v roce 2022 částku ve výši 9 000 Kč za zkoušku DVPP- Studium pedagogiky pro asistenty pedagoga podle § 20 odst. e) zákona č. 563/2004 Sb. a § 4 vyhlášky č. 317/2005 Sb. Lze tuto úhradu za zkoušku považovat za nezdanitelnou částku základu daně dle § 15 odst. 8 ZDP a odečíst ji od základu daně? Dále si poplatník platí školné na soukromé obchodní akademii - kombinované studium. Lze tuto částku odečíst od základu daně v daňovém přiznání?
Český plátce pořádá pro tuzemské plátce i plátce z JČS odborný seminář v České republice. Lze použít pro plátce z JČS režim reverse charge, tedy fakturovat bez české DPH?