Daňové přiznání k dani silniční 2014

Vydáno: 21 minut čtení
Daňové přiznání k dani silniční 2014
JUDr.
Zdeňka
Tesařová
LL. M.
Změny účinné od 1.1.2014
S účinností od 1.1.2014 byl zákonným opatřením Senátu č. 340/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů, ze dne 10.10.2013 (mimo jiné) novelizován také zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani silniční“). Některé změny, které tato novela přinesla, jsou ryze legislativně-technického rázu (např. vypuštění poznámek pod čarou pro jejich nenormativní charakter, či vypuštění některých odkazů pro jejich nadbytečnost či neaktuálnost aj.), jiné naopak přinesly terminologické sjednocení s právními předpisy, na které je navazováno. Jde např. o terminologické změny související se změnami přijatými v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném od 1.1.2014 (dále jen „zákon o daních z příjmů“), tj. nahrazení pojmu „příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti“ pojmem „příjmy ze samostatné výdělečné činnosti“ či nahrazení pojmu „subjekt nezaložený a nezřízení za účelem podnikání“ pojmem „veřejně prospěšný poplatník daně z příjmů právnických osob“. Dalším příkladem je terminologická změna v návaznosti na terminologii zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, tj. nahrazení pojmu „registrační povinnost“ termínem „povinnost podat přihlášku k registraci k dani silniční“.
O něco významnější jsou však změny, které se dotkly § 2 zákona o dani silniční, tj. vymezení předmětu daně, či § 4 zákona o dani silniční, tj. stanovení osoby poplatníka daně.
Předmět daně silniční
Ve smyslu § 2 odst. 1 zákona o dani silniční, ve znění účinném od 1.1.2014, jsou předmětem této daně silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (dále jen „vozidla“) za podmínky, že jsou v České republice registrovaná, provozovaná a používaná poplatníkem daně z příjmů právnických osob (s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů), nebo používaná poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů. Určitou novinkou je rozdělení těchto tří zmíněných zákonných podmínek do samostatných písmen a) až c), avšak třeba zdůraznit, že jde pouze o legislativnětechnickou úpravu (určité zpřehlednění dosavadní úpravy), která, pokud se týče naplnění podmínek, nepřináší zásadní věcnou změnu. Jde o tři kumulativně stanovené podmínky, které v případě, že vozidlo podléhá zdanění dani silniční, musí být splněny současně. Při absenci splnění kterékoliv z nich tak není zcela naplněn předmět daně silniční a takové vozidlo pak dani silniční v České republice nepodléhá. Současně tak musí být dle obecného ustanovení o vymezení předmětu daně silniční naplněno, že silniční motorové vozidlo nebo jeho přípojné vozidlo je:
-
registrováno v České republice a
-
provozováno v České republice a
-
používáno buď poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů, nebo poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů.
Pokud se týče tzv. neziskových subjektů (dříve subjektů nezaložených nebo nezřízených za účelem podnikání - viz § 18 odst. 3 ve spojení s odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31.12.2013), došlo, jak již bylo v úvodu zmíněno, k terminologické změně. Tito poplatníci v reakci na změny přijaté zákonným opatřením Senátu č. 344/2013 Sb., jsou shodně jako v zákoně o daních z příjmů označováni rovněž pro účely daně silniční za veřejně prospěšné poplatníky.
Veřejně prospěšným poplatníkem daně z příjmů je dle ustanovení § 17a odst. 1 zákona o daních z příjmů poplatník, který v souladu se svým zakladatelským právním jednáním, statutem, stanovami, zákonem nebo rozhodnutím orgánu veřejné moci jako svou hlavní činnost vykonává činnost, která není podnikáním, tj. např. jde o zájmové sdružení právnických osob (není-li zřízeno za účelem podnikání), spolek, odborovou organizaci, politickou stranu a politické hnutí, registrovanou církev a náboženskou společnost, nadaci a nadační fond, obecně prospěšnou společnost a ústav, veřejnou vysokou školu a veřejnou výzkumnou instituci, školskou právnickou osobu, organizac zaměstnavatelů, organizační složku státu, obec, kraj, dobrovolný svazek obcí, Regionální radu regionů soudržnosti, příspěvkovou organizaci, státní fond, organizaci zaměstnavatelů atd.
U zájmových sdružení právnických osob zastupujících podnikatelské subjekty je kritériem pro zařazení do skupiny veřejně prospěšných poplatníků skutečnost, že mají osvobozeny členské příspěvky od daně z příjmů. Zvláštní úprava o předmětu daně z příjmů veřejně prospěšných poplatníků je obsažena v § 18a zákona o daních z příjmů, jež je speciálním ustanovením k obecné úpravě vymezení předmětu daně v § 18 zákona o daních z příjmů.
Oproti úpravě zákona o daních z příjmů účinné do 31.12.2013 je nově od ledna 2014 taxativně stanovena skupina poplatníků, kteří jsou ze skupiny veřejně prospěšných poplatníků vyloučeni a nejsou zákonem o daních z příjmů považováni za veřejně prospěšné poplatníky. Jde o obchodní
korporace
, Českou televizi, Český rozhlas, Českou tiskovou kancelář, profesní komory, subjekty založené za účelem ochrany a hájení podnikatelských zájmů svých členů, u nichž nejsou členské příspěvky osvobozeny od daně z příjmů (výjimkou je organizace zaměstnavatelů), zdravotní pojišťovny, společenství vlastníků jednotek a nadace, která dle svého zakladatelského jednání slouží k podpoře osob blízkých zakladateli nebo jejíž činnost směřuje k podpoře osob blízkých zakladateli.
Pro účely daně silniční toto negativní vymezení stanovené zákonem o daních z příjmů platí sice také, avšak s výjimkou stanovenou zvláštní úpravou v § 2 odst. 2 zákona o dani silniční.
V reakci na přijatou úpravu § 17a odst. 2 zákona o daních z příjmů stanovující výčet poplatníků, kteří nejsou podle tohoto zákona veřejně prospěšnými poplatníky, je výslovně v § 2 odst. 2 zákona o dani silniční stanoveno, že pro účely daně silniční Česká televize, Český rozhlas, Česká tisková kancelář a zdravotní pojišťovna jsou považovány za veřejně prospěšné poplatníky daně z příjmů právnických osob. U těchto zmíněných a zákonem o dani silniční výslovně vyjmenovaných subjektů je proto zachován režim zdanění vozidel tak, jak byl stanoven do 31.12.2013.
Z hlediska fyzických osob používajících vozidla k podnikání došlo ke sjednocení terminologie s § 7 zákona o daních z příjmů, tj. pojem užívaný do 31.12.2013, tj. „příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti“ byl nahrazen pojmem „příjmy ze samostatné činnosti“, přičemž věcný rozsah příjmů podle § 7 zákona o daních z příjmů zůstal nezměněn (ustanovení § 7 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů stanoví, co se rozumí příjmem ze samostatné činnosti).
Zvláštní úprava dotýkající se vymezení podmínek zdanění vozidel s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určených výlučně k přepravě nákladů, jež byla původně obsažena ve větě druhé § 2 odst. 1 zákona o dani silniční (ve znění účinném do 31.12.2013), byla pouze přesunuta do nově vloženého samostatného odstavce 3 tohoto ustanovení. Se záměrem postavit na jisto, za jakých podmínek vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů podléhají dani silniční, jsou navíc podmínky u těchto vozidel dnes podpořeny doplněním slova „vždy“. Dle současné úpravy tak vozidla s největší povolenou hmotností [blíže viz § 1 písm. k) vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů] nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice podléhají dani silniční vždy.
Poplatník daně silniční
S účinností od 1.1.2014 bylo rovněž upřesněno obecné ustanovení o poplatníkovi daně silniční (§ 4 odst. 1 zákona o dani silniční). Nově je v uvedeném ustanovení stanoveno, že poplatníkem daně silniční je ten, kdo zapsán v technickém průkazu vozidla jako provozovatel vozidla, nebo ten, kdo užívá vozidlo, v jehož technickém průkazu je zapsána jako provozovatel osoba, která zemřela, zanikla nebo byla zrušena, anebo užívá vozidlo, jehož provozovatel je odhlášen z registru vozidel. Tato úprava byla zavedena nejen v reakci na některé nové instituty zavedené novým občanským zákoníkem (zákon č. 89/2012 Sb.), zejména institut svěřenského fondu. V této souvislosti nelze vyloučit také možnost, že určité vozidlo jako věc movitá bude vložena tohoto fondu, přičemž je otázkou, kdo v takovém případě bude jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla. Nicméně tato nová úprava rovněž upřesňuje a na jisti staví odpověď na otázku, kdo je poplatníkem daně silniční v případě, že vozidlo je původním provozovatelem prodáno, aniž by došlo současně k tzv. „přeregistrování“ vozidla, tj. zápisu změn údajů o vlastníkovi a provozovateli silničního vozidla.
Dle současné praxe bohužel v některých případech dochází k tomu, že vlastník vozidlo prodá, uzavře s kupujícím příslušnou smlouvu o prodeji vozidla, v níž se kupující či prodávající smluvně zaváže, že zajistí přeregistrování, resp. oznámení změn údajů o vlastníkovi a provozovateli silničního vozidla v registru vozidel, tedy zajistí provedení tzv. odhlášky původního provozovatele vozidla a současně přihlášku nového provozovatele vozidla, a tento závazek nesplní či splní až následně, například po uplynutí několika měsíců po prodeji vozidla. V těchto případech, kdy nejsou oznámeny příslušnému pracovišti změny údajů zapsaných v registru vozidel, zůstává i po prodeji vozidla vedena v registru jako provozovatel vozidla nadále osoba předchozího vlastníka vozidla. K tzv. přeregistrování vozidla je totiž podle současné platné právní úpravy stanovené zákonem č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, potřeba provedení obou výše zmíněných úkonů, tj. provedení odhlášky původního provozovatele vozidla a provedení přihlášky nového provozovatele vozidla. Tyto úkony však nemusí být provedeny dnes současně (pozn. od 1.1.2015, kdy nabývá účinnosti zákon č. 239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů - zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, se již bude jednat o úkon jeden).
Shodně s dosavadní úpravou platí, že poplatníkem daně silniční je také:
-
zaměstnavatel, vyplácí-li cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního vozidla nebo jeho přípojného vozidla a daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla,
-
organizační složka osoby se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí; nově je stanoveno, že stálá provozovna podle právních předpisů upravujících daně z příjmů osoby se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí se považuje za organizační složku,
-
osoba, která používá vozidlo registrované a určené jako mobilizační rezerva nebo pohotovostní zásoba.
Osvobození
Pokud se týče rozsahu osvobození, došlo sice k určitému doplnění tohoto ustanovení s tím, že bylo do § 3 zákona o dani silniční doplněno nové písmeno g), dle které jsou od daně silniční osvobozena vozidla požární ochrany používaná jednotkou hasičského záchranného sboru podniku podle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, která jsou vybavena zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným zvláštním výstražným světlem modré barvy zapsanými v technickém průkazu vozidla, nicméně k zásadní obsahové změně nedošlo. Důvodem je skutečnost, že dle zákona o dani silniční, ve znění účinném do 3.7.2008, byla od daně silniční osvobozena všechna vozidla požární ochrany, nicméně v důsledku přijetí změn § 3 písm. d) zákona o dani silniční, které přinesla novela zákona o dani silniční č. 246/2008 Sb., byla přijata úprava, na základě které byla obecná úprava osvobození všech vozidel požární ochrany nahrazena úpravou osvobozující od této daně pouze vozidla bezpečnostních sborů a sborů dobrovolných hasičů, nikoliv však vozidla používaná jednotkami hasičských záchranných sborů podniků. U těchto vozidel nebylo možno po nabytí účinnosti zákona č. 246/2008 Sb. osvobození uplatnit. Tato nerovnost vyplývající ze zákona o dani silniční byla dočasně řešena prostřednictvím rozhodnutí o prominutí daně silniční ze dne 28.5.2010 (pokyn D-342), dle kterého byla s účinností do 31.12.2013 u těchto vozidel daň i povinnost placení záloh prominuta. Podle tohoto pokynu se postupovalo počínaje zdaňovacím obdobím 2009 až do konce zdaňovacího období 2013. Podmínky, za nichž jsou vozidla požární ochrany používaná jednotkou hasičského záchranného sboru podniku počínaje rokem 2014 osvobozena, jsou shodné s podmínkami, za nichž bylo možné v daňovém přiznání uplatnit prominutí daně. Vozidlo požární ochrany používané jednotkou hasičského záchranného sboru podniku musí být vybaveno zvláštním zvukovým výstražným zařízením a zvláštním výstražným světlem modré barvy zapsanými v technickém průkazu k vozidlu. Z hlediska obsahového je tak toto doplnění ustanovení o osvobození od daně zohledním záměru sledovaného vydáním pokynu D-342.
Dílčí změna se dotkla také osvobození vozidel, která jsou mobilizační rezervou nebo pohotovostní zásobou. Tato úprava osvobození byla přesunuta do samostatné části ustanovení [nového písmene h)] v § 3 zákona o dani silniční). Vozidla, která jsou mobilizační rezervou nebo pohotovostní zásobou jsou osvobozena od daně silniční za podmínky, nejsou-li používána k podnikání.
Snížení sazby daně
Pokud se týče výše sazeb daně silniční (obdobně platí také pro určení základu daně silniční), nedošlo pro zdaňovací období 2014 k žádné změně. Dílčí změny se dotkly pouze dvou ustanovení o snížení sazby daně, a sice § 6 odst. 5 a odst. 9 zákona o dani silniční. V případě prvního došlo k upřesnění podmínek pro uplatnění snížení sazby daně silniční osobami provozujícími zemědělskou výrobu, v druhém zmíněném případě jde o zohlednění změn přijatých v ustanovení o předmětu daně silniční.
Možnost uplatnění snížení sazby daně 25% osobami provozujícími zemědělskou výrobu je nově vázáno podmínkou používání (dříve určení) vozidla poplatníkem k vybrané činnosti, tj. k činnosti výrobní povahy v rostlinné výrobě, a to podle klasifikace produkce CZ-CPA, kód 01.61.10 - Podpůrné služby pro rostlinnou výrobu. Navrhovaná úprava upřesnila ustanovení a dala do souladu s Klasifikací produkce CZ-CPA zavedené ve smyslu § 19 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě, ve znění pozdějších předpisů, Sdělením Českého statistického úřadu č. 275/2008 Sb., které nahradilo dříve platnou Standardní klasifikaci produkce (SKP).
Pokud se týče změn přijatých v ustanovení o snížení sazby daně pro nákladní automobily, tahače, nákladní přívěsy a nákladní návěsy s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun, došlo k celkovému přeformulování ustanovení, a to nejen ve vazbě na novou terminologii zákona o daních z příjmů v případě subjektů nezaložených nebo nezřízených za účelem podnikání, (nově, jak již bylo zmíněno, veřejně prospěšných poplatníků), či novou terminologii ustanovení § 7 zákona o daních z příjmů (příjmy ze samostatné činnosti). Záměrem celkového přeformulování znění ustanovení § 6 odst. 9 zákona o dani silniční bylo upřesnit podmínky pro aplikaci tohoto ustanovení a odstranit výkladové nejasnosti, s nimiž se toto ustanovení potýkalo téměř od samého počátku. Změny se nedotkly výše snížení (tj. 100%) ani podmínky aplikace této úpravy bez ohledu na datum první registrace vozidla. Obojí bylo v úpravě zachováno. V reakci na upřesnění byla vypuštěna podmínka provozování vozidla pro cizí potřeby. S účinností od 1.1.2014 lze u nákladních automobilů, tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun snížení sazby daně silniční o 100% uplatnit, jsou-li tato vozidla používána:
-
veřejně prospěšným poplatníkem daně z příjmů právnických osob pouze k činnosti, z níž plynoucí příjmy nejsou předmětem daně z příjmů, nebo
-
fyzickou osobou pouze k činnosti, ze které nebo v přímé souvislosti se kterou neplynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona o daních z příjmů.
Uvedené snížení sazby daně o 100% lze uplatnit také u nákladních automobilů, tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun, jde-li o výcviková vozidla (ve smyslu zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, ve znění pozdějších předpisů), která nejsou používána k činnosti, z níž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů právnických osob (§ 18 a násl. zákona o daních z příjmů), nebo k činnosti, z níž plynou příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 zákona o daních z příjmů).
Pro úplnost lze dodat, že podmínky stanovené v § 6 odst. 9 zákona o dani silniční platí také pro aplikaci § 6 odst. 10, tj. pro účely snížení sazby daně o 48% u nákladních automobilů, tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů s největší povolenou hmotností nad 12 tun.
Podání daňového přiznání k dani silniční za rok 2014
Poplatník je povinen podat řádné daňové přiznání k dani silniční nejpozději do 31. 1. kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období. Protože v roce 2015 poslední den lhůty pro podání daňového přiznání připadá na sobotu (31.1.2015), je posledním dnem této lhůty nejblíže následující pracovní den, tj. 2.2.2015. Tato lhůta platí i v případě, kdy za poplatníka zpracovává přiznání k dani silniční daňový poradce, i v případě, kdy poplatníkovi hrozí úpadek nebo se již nachází ve stádiu úpadku, který se řeší v rámci insolvenčního řízení dle ustanovení zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Daňové přiznání nepodávají pouze poplatníci, kteří jsou provozovateli vozidla se sníženou sazbou podle § 6 odst. 9 zákona o dani silniční, nemají-li daňovou povinnost u dalšího vozidla.
V daňovém přiznání se neuvádí vozidla osvobozená dle § 3 písm. a) nebo b) zákona o dani silniční, tj. vozidla, která mají zpravidla méně než čtyři kola a jsou zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L, včetně jejich přípojných vozidel, a dále také vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů, je-li zaručena vzájemnost.
Ve srovnání s rokem 2013 vzhled formuláře daňového přiznání, včetně k dani silniční za zdaňovací období 2014 nedoznaly zásadních změn, pouze určité dílčí změny drobnějšího charakteru. Změny zohledňující přijaté legislativní úpravy lze najít v pokynech k vyplnění tohoto přiznání a v zaktualizovaném informačním letáku. Současné aktuální tiskopisy k dani silniční pro 2014 jsou:
-
tiskopis daňového přiznání - označený 25 5407 MFin 5407 - vzor č. 16,
-
tiskopis přílohy daňového přiznání - označený 25 5407/1 MFin 5407/1 - vzor č. 15,
-
tiskopis pokynů k vyplnění přiznání k dani silniční -označený 25 5408 MFin 5408 - vzor č. 22 a
-
informační leták - označený 25 MF - 4 vzor č. 19.
Daňové přiznání k dani silniční lze podat osobně, poštou či elektronicky. Elektronicky lze daňové přiznání podat prostřednictvím datové schránky, formou datové zprávy vybavené ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky, nebo datovou zprávou, opatřenou či neopatřenou uznávaným elektronickým podpisem, ve tvaru, struktuře a za podmínek zveřejněných Ministerstvem financí České republiky s využitím Daňového portálu - Elektronické služby Finanční správy ČR. Podání učiněné vůči správci daně za použití datové zprávy bez uznávaného elektronického podpisu nebo za použití jiných přenosových technik, které je správce daně způsobilý přijmout, je třeba do 5 dnů ode dne, kdy došlo správci daně, potvrdit nebo případně opakovat ve smyslu ustanovení § 71 odst. 1 ve spojení s odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.
Ve lhůtě pro podání daňového přiznání je poplatník povinen v daňovém přiznání daň silniční sám vypočítat, uvést a vyčíslit případná osvobození, či slevy na dani a daň ve stejné lhůtě také zaplatit místně příslušnému správci daně.
Příklad
Poplatník zakoupil v únoru 2014 osobní automobil (Volkswagen Passat 1.8 TSI se zdvihovým objemem motoru 1 798 ccm). Vozidlo bylo prvně registrováno v červnu 2008. Od dubna do prosince 2014 podnikatel vozidlo používal k podnikání, tj. k činnostem, z nichž plynou příjmy ve smyslu § 7 zákona o daních z příjmů. Podnikatel se zaregistroval k dani silniční v dubnu 2014, na zálohách zaplatil 1 426 Kč, v měsíci prosinci uplatňuje nárok na osvobození dle § 3 písm. f) zákona o dani silniční.
Základní údaje
Datum 1. registrace: ... 06/2008 (sl. 15a DAP)
Druh vozidla (osobní automobil): ... 1 (sl. 16 DAP)
Základ daně u osobního automobilu (zdvihový objem motoru): ... 1 798 ccm (sl. 17 DAP)
Roční sazba daně dle § 6 odst. 1 zákona o dani silniční: ... 3 000 (sl. 20 DAP)
Možnost aplikace snížení sazby daně dle § 6 odst. 6 zákona o dani silniční: ano, a to v měsících duben a květen o 40%, v měsících červen až prosinec o 25% (sl. 21 DAP).
Vozidlo bylo předmětem daně v období duben až prosinec: ... 0-3-3-2-1 (sl. 23 DAP)
Výpočet daně
Za měsíce duben-květen: 3 000 x 0,6 = 1 800 / 12 x 2 = 300
Za měsíce červen-prosinec: 3 000 x 0,75 = 2 250 / 12 x 7 = = 1 312,5
Daň bez uplatnění osvobození ... 1 612,50 Kč (sl. 24 DAP)
Sl. 25 DAP - F, sl. 26 DAP - 1 (EPO: 0-0-0-0-1),
Osvobození v Kč: ... 187,50 (sl. 27 DAP)
Daň v Kč: ... 1 425 (sl. 29 DAP).
Poplatník má přeplatek ve výši 1 Kč.
Zálohy
1. Q -
2. Q 488 Kč [(3 000 / 12) x 0,6 x 2] + [(3 000 / 12) x 0,75 x 1]
3. Q 563 Kč [(3 000 / 12) x 0,75 x 3]
10 + 11: 375 Kč [(3 000 / 12) x 0,75 x 2]
12: 0 Kč (osvobozeno)
Poznámka redakce:
Vyplněný tiskopis Přiznání k dani silniční na zdaňovací období roku 2014 naleznete na www.danarionline.cz.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí
344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů
89/2012 Sb., občanský zákoník
56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění
239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla)
267/2008 Sb., zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), jak vyplývá z pozdějších změn
307/1999 Sb., kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů ( zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla )
133/1985 Sb., o požární ochraně
246/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů
275/2008 Sb., o zavedení Klasifikace produkce (CZ-CPA)
247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů
182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční
89/1995 Sb., o státní statistické službě
Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád

Vyhlášky

341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích