Nájem pozemku
Firma má najatý areál od pronajímatele FO - skladovou halu včetně plochy kolem, která slouží jako příslušenství haly - tj. parkoviště, odkládací plocha na materiál, příjezd pro nákladní vozidla a logistiku haly. Firma se rozhodla zpevněnou plochu (asfalt, beton) generálně za svoje náklady opravit (Souhlas pronajímatele bude mít). Bude to probíhat tak, že stavební dodavatel kompletně strhne starý poškozený asfalt, srovná povrch a natáhne novou vrstvu asfaltu či betonu (investice za víc než 1 mil. Kč). Přemýšlíme jak to kategorizovat - jestli se jedná o nový majetek na najatém areálu nebo technické zhodnocení staré zpevněné plochy nebo oprava. FO, která je pronajímatelem tohoto areálu neeviduje žádnou majetkovou kartu původní zpevněné plochy. I přes to si myslíme, že nový majetek (stavba) na najatém areálu to není, protože již v areálu zpevněná asfaltová plocha vždy byla, tak se přikláníme k technickému zhodnocení zpevněné plochy (odpis v 5. odpisové skupině) NEBO opravě. Pokud by došlo k technickému zhodnocení najatého majetku, tak by se odpisovalo v 5. odpisové skupině a potřebovali bychom souhlas s provedením a odepisováním TZ od pronajímatele? Uvažujeme správně, že se může jednat o opravu nebo TZ najatého majetku? Kde může být hranice mezi opravou a technickým zhodnocením v tomto případě? Co je třeba splnit, aby to bylo opravou? Stavební práce nebudou podléhat stavebnímu řízení. Vlastník nemovité věci eviduje pozemkové plochy pouze jako neodpisovaný pozemek. V katastru se jedná o pozemek.
Starobní důchodce měl v roce 2023 měsíční důchod ve výši 28 000 Kč. Dále měl příjem z pachtu 43 000 Kč za rok. Vzhledem k tomu, že důchod je osvobozen dle § 4 odst. 1 písm. h) ZDP a příjem z pronájmu (pachtu) zdaňovaný dle § 9 ZDP nepřesáhl hranici 50 000 Kč, může důchodce postupovat dle § 38g odst. 1 ZDP - není povinen podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob? V případě, že nemusí podat přiznání, má povinnost tuto skutečnost oznámit správci daně?
Jednou ročně mě vyplatí zemědělská společnost nájemné za můj pozemek, který obdělávají. Tento příjem podléhá zdanění podle § 9 pokud podávám přiznání k dani z příjmů FO za jinou ekonomickou činnost podle živnosti? Mám příjmy podle § 6 a podle § 7 ZDP a příjem za pole je 2 800 Kč. Pokud budu muset zdanit nájemné v § 9 ZPD, tak mohu uplatnit výdej 30% paušál nebo zvažuji , že nyní když daň z nemovitostí je zvýšená, mohu si uplatnit výdej daň z nemovitostí za to pole? Podle toho co bude výhodnější. Nechápu však, že pokud je někdo jen zaměstnaný a má pouze příjmy podle § 6 ZDP, tak takový příjem nezdaňuje, ale pokud podávám přiznání, že mám příjem podle § 6 a § 7 ZDP, tak nájemné v částce 2 800 Kč musím zdanit.
Vždy v lednu mám příjem za pachtovné ve výši 600 Kč/rok. Můžu si u zaměstnavatele požádat o roční zúčtování?
Zemědělský podnikatel uzavřel smlouvu účinnou od 1. 1. 2023 na nájem pozemků (zemědělský pacht). K nájmu se v souladu se zákonem uplatní daň z přidané hodnoty. Ve smlouvě se stanoví den vystavení faktury k 31. 5. 2024. Je toto ujednání správné s ohledem na § 21, odst. 8, zákona o DPH nebo musí být DUZP stanoven nejpozději do 31. 12. 2023?
1. Dva spoluvlastníci (2 s.r.o.) pronajímají pozemky (pouze areál bez budovy) třetímu s.r.o. Nájemní smlouva je na pět let včetně splátkových kalendářů. V nájemní smlouvě je dohodnuto, že k nájmu se bude připočítávat základní sazba DPH je to tak správně. Můžeme pozemky pronajímat se základní sazbou DPH?
2. Dále pronájem logistického areálu - pozemky, haly apod. můžeme pronajímat se základní sazbou DPH? Ve smlouvě opět uvedeno, že protistrana s tím souhlasí.
Český občan, trvale žijící již několik let v Rakousku, kde má i manžela a děti a má v Rakousku příjmy ze závislé činnosti (daní v Rakousku), nyní začal pobírat pachtovné ze zemědělských pozemků v ČR. Tento občan má sice trvalý pobyt v ČR, ale trvale se zdržuje v Rakousku. Jak má postupovat při zdanění příjmů dle § 9 ZDP z pozemků v ČR? Bude podávat daňové přiznání v ČR?
Důchodce obdržel za nájem polí za rok 2021 částku 28 600 Kč. Je povinen podat daňové přiznání za rok 2021?
- Článek
V článku si ukážeme daňové řešení v případě přerušení nebo ukončení nájmu a při změně způsobu uplatnění daňových výdajů v rámci nájmu. Budeme se při tom zabývat nájmem nemovitého majetku poplatníka daně z příjmů fyzických osob, jehož příjmy jsou zdaňovány dle § 9 ZDP (majetek nezařazený do obchodního majetku), přičemž se nebudeme zabývat situací, kdy pronajímatel (vlastník) dobrovolně vede účetnictví v souvislosti s nájmem.
Starobní důchodce má jediný příjem, a to z pachtu zemědělských pozemků. Tento příjem daní dle § 9 odst. 1 písm. a) zákona o dan. Má nárok na uplatnění slevy na dani příjmu ve výši 24 840 Kč dle § 35ba odst. 1 písm. a)?
- Článek
Pravidelně se na stránkách Účetnictví v praxi setkáváte s texty rozebírajícími některá ustanovení zákona. V následujících měsících se zaměříme na zákon o dani z přidané hodnoty jako na celek a postupně jej projdeme. První díly budou patřit tuzemským obchodním operacím, pak přijdou na řadu přeshraniční transakce a závěrečných několik dílů bude věnováno správě této daně. Hned v úvodu se podíváme na její samotnou podstatu.
- Článek
V následujícím příspěvku se budeme blíže věnovat problematice příjmů z nájemného a jejich zdanění, a to se zaměřením na poplatníky – fyzické osoby. Nejdříve se krátce zastavme u právní úpravy nájmů a nájemní smlouvy podle občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, dále jen „NOZ “). Problematika nájmu je obsažena v § 2201 až 2331 NOZ . Tato úprava je rozdělena na obecná ustanovení (§ 2201 až 2234), zvláštní ustanovení o nájmu bytu a nájmu domu (§ 2235 až 2301), zvláštní ustanovení o nájmu prostoru sloužícího k podnikání (§ 2302 až 2315), zvláštní ustanovení o podnikatelském pronájmu věcí movitých (§ 2316 až 2320), zvláštní ustanovení o nájmu dopravního prostředku (§ 2321 až 2325) a ubytování (§ 2326 až 2331). K problematice nájmu je nutné doplnit také úpravu pachtu. Ta je obsažena v § 2332 až 2357 NOZ a je rozdělena na obecná ustanovení (§ 2332 až 2344), zemědělský pacht (§ 2345 až 2348) a na pacht závodu (§ 2349 až 2357).
Jsem starobní důchodce a podnikám jako OSVČ (daňová evidence bez DPH). Po rodičích jsem zdědila pole. Dle nájemní smlouvy se zemědělským družstvem jsem dostala vyplacené pachtovné (nájemné) za rok 2020 ve výši 900 Kč. Tuto částku jsem obdržela rovněž v r. 2020. Musím tuto částku zdanit v daňovém přiznání za r. 2020, a ve kterém ustanovení?
Zemědělská společnost platí pachtovné ze zemědělských pozemků občanovi JAR v částce 3 000 Kč a občanovi Austrálie 20 000 Kč. Tito v ČR pobývají cca 14 dní ročně nebo vůbec a jiné příjmy v ČR pravděpodobně nemají. V podstatě to nemáme jak ověřit (smlouvy s námi uzavřeli v zastoupení). Musíme oběma při výplatě pachtu daň zajištovat (případně uplatnit daň srážkou) a odvádět FÚ?
- Článek
V dubnu zemřel poplatník, starobní důchodce, který měl příjmy pouze z pachtovného za pronájem orné půdy (polí). Danil dle § 9 zákona o daních z příjmů 30% výdajovým paušálem. Pole nebyla ve společném jmění manželů, byla pouze poplatníka. V dědickém řízení, které bylo ukončeno v září, zdědily pozemky děti. Příjem z pachtovného bude vyplacen na účet zemřelého poplatníka v prosinci, jeho účet byl v rámci dědického řízení převeden na manželku poplatníka. Pachtovné bude vyplaceno v souladu s pachtovní smlouvou zpětně za období hospodářského roku říjen minulého roku až září letošního roku. Kdo bude danit daní z příjmu příjem z pachtovného za daný rok – pozůstalá manželka nebo děti?
- Článek
Výrobní haly a dílny, obchody, kanceláře, nákupní centra, skladiště, bytové a nebytové jednotky, bytové domy, garáže, bezpočet dalších budov a jiných stavebních děl – zjednodušeně řečeno „stavby“ – jsou specifický majetek firem nejméně ze tří důvodů. Jejich pořizovací cena bývá hodně vysoká, v porovnání s ostatními druhy dlouhodobého hmotného majetku (stroje, auta, počítače…). Zadruhé budou pro daný účel sloužit opravdu velmi dlouho (desítky let). S tím návazně souvisí poslední odlišnost, která nás bude nejvíce zajímat – jsou nejčastěji upravovány, rekonstruovány, měněny a opravovány, protože to je podstatně levnější a rychlejší, než je zbourat a nově postavit. Tyto zásahy do majetku je nutno z účetních a zejména daňových důvodů jednoznačně rozdělit do dvou skupin, což v praxi nebývá snadné a jednoznačné. Prvním typem zásahů jsou opravy a údržba, které jsou provozním nákladem, druhým typem je technické zhodnocení představující investiční náklad ovlivňující odpisy.
V dubnu zemřel poplatník, starobní důchodce, který měl příjmy pouze z pachtovného za pronájem orné půdy (polí). Danil dle § 9 zákona o daních z příjmů, 30% výdajovým paušálem. Pole nebyla ve společném jmění manželů, byla pouze poplatníka. V dědickém řízení, které bylo ukončeno v září, zdědily pozemky děti. Příjem z pachtovného bude vyplacen na účet zemřelého poplatníka v prosinci, jeho účet byl v rámci dědického řízení převeden na manželku poplatníka. Pachtovné bude vyplaceno v souladu s pachtovní smlouvou zpětně za období hospodářského roku říjen minulého roku až září letošního roku. Kdo bude danit daní z příjmu příjem z pachtovného za daný rok - pozůstalá manželka nebo děti?
Fyzická osoba, nepodnikatel, chce prodávat dřevo napadené kůrovcem ze svého lesa různým odběratelům. Lze tuto činnost provádět bez živnostenského oprávnění jako soukromá osoba? Může vystavovat faktury? Bude tato činnost zdaněna podle § 10 zákona o daních z příjmů? Může být uplatněn paušální výdaj ve výši 80 %? Současně má ještě příjmy z pachtovného. Může se stát z důvodu prodeje dřeva plátcem DPH? V případě, že ano, budou se počítat do obratu i příjmy z pachtů?
- Článek
Pandemie poznamenala celé spektrum života, dotkla se téměř všech osob a ovlivnila současné i budoucí smluvní vztahy. Výjimkou nejsou ani vztahy nájemní. Nájemné je významnou nákladovou položkou nájemců, současně také zdrojem příjmů vlastníků. Jako i jiné oblasti, i nájemné a nájemní vztahy jsou současnou dobou modelovány a ovlivňovány. V článku se zaměříme na účetní a daňové dopady regulace, která dočasně nájemní vztahy modifikuje.
- Článek
Daň z nemovitých věcí - pozemky, které nelze žádným způsobem využívat, aneb před novelou a po novele
Následující článek se zaměřuje na daň z nemovitých věcí, a to na jeden z mnoha nároků na osvobození, dlužno říci, že jeden z problémových. Snahou tak je přiblížit, v čem problém spočíval a jakým způsobem se jej naposledy přijatá novela snažila vyřešit.