Výdaje na dopravu

Společnost (neplátce DPH) koupila auto s tím, že ho bude užívat i soukromě zaměstnanec. - Firma bude tedy zaměstnanci dodaňovat 1% z kupní ceny zaměstnanci do mzdy. - A může si firma pak uplatnit 100% PHM paušál a výdaje na opravu...? Popř. je jiná možnost? 
Vydáno: 06. 07. 2024
Je možnost uplatnit paušální výdaj 5 000 Kč, pokud auto je 100% pro firemní účely, a pokud i pro soukromé účely, tak je paušál 4 000 Kč a odpisy 80 %? Jde o jednočlené s. r. o., kde je jediný jednatel a jediný společník, zároveň je zaměstnancem na hlavní pracovní poměr a firemní auto používá jej zaměstnane, takže má ve mzdě 1 % VC auta. Je možné uplatnit paušální výdej 4 000 Kč podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP?
Vydáno: 11. 06. 2024
Společnost s r. o. uplatňovala v roce 2023 paušál na dopravu u automobilů pořízených na úvěr. V technickém průkazu je společnost vedena jako provozovatel, nikoliv vlastník. Předpokládám, že paušál by byl uplatněn nesprávně. V případě automobilu na úvěr toto řešení využít nelze. Paušál na 3 auta je ve výši 150.000 Kč, nedaňové náklady v roce 2023 na PHM 164.000 Kč vč. DPH. DPH nebyla uplatňována. Lze zpětně použít PHM jako daňový náklad – zaúčtovat daňově s tím, že se do nákladů dá celá částka včetně DPH – DPH by se tedy po celý rok u PHM neuplatňovala? Lze použít celou částku do nákladů vč. DPH? 
Vydáno: 03. 04. 2024
Fyziská osoba vlastní osobní automobil nezařazený do obchodního majetku, ale jako živnostník ho používá pro potřeby podnikání a i pro osobní potřebu. Vede daňovou evidenci a uplatňuje výdaje paušálem. Může si uplatnit v daňovém přiznání paušální výdaj 4 000 Kč měsíčně, nebo je toto zahrnuto paušálních výdajích? Upřesnění dotazu: FO uplatňuje paušální výdaje ve výši 60 %. FO uplatňuje paušální výdaje ve výši 60%. A pokud by právnická osoba zapůjčila auto na tři měsíce od svého jednatele - jedná se o soukromé vozidlo, nezahrnuté u nikoho do jakéhokoli majetku, může si za tyto dva měsíce uplatnit paušální výdaj 3x5000 Kč? Může být tato zápůjčka bezúplatná, nebo ji musí jednatel ocenit obvyklou cenou a zahrnout do příjmu z pronájmu?  
Vydáno: 22. 03. 2024
OSVČ koupila automobil 15. 10. 2023. Chce uplatnit paušální výdaj na dopravu. Kolik přesně lze poměrně uplatnit? Pouze za dva měsíce 10.000 Kč? Nebo lze uplatnit i poměrnou část za říjen 2023, takže celkem by to bylo 12.742 Kč? Obdobně bych řešila i prodej během roku. Ostatní podmínky paušálního výdaje na dopravu jsou splněny. Jde mi pouze o ten poměr při nákupu nebo prodeji v daném měsíci.
Vydáno: 06. 02. 2024
Poplatník, FO se zaměstnanci, užívá 3 osobní auta v podnikání (dle § 7 ZDP), na které používá paušální výdaj na dopravu. Dále má příjem z pronájmu dle § 9 ZDP. Může zde použít ještě 4000 Kč/měsíčně na soukromé auto, které využívá pro pronájem? Z hlediska daně z příjmů se jedná o jiný typ příjmů se samostatně evidovanými náklady. Obdobně jako u výdajů procentem má každý (40, 60, 80 %) samostatný dvoumilionový strop.
Vydáno: 19. 06. 2023
  • Článek
Podobně jako podnikatel používá k pracovní cestě v rámci své podnikatelské činnosti nejen vozidlo vložené do obchodního majetku, ale i své soukromé vozidlo, může i zaměstnanec k pracovní cestě použít nejen služební vozidlo svého zaměstnavatele, ale i své vlastní soukromé vozidlo. V článku se podíváme nejdříve na řešení této otázky v zákoníku práce a následně si na příkladech ukážeme, jak může zaměstnanec v tomto případě uplatnit náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty.
Vydáno: 11. 04. 2023
  • Článek
Covidová pandemie a aktuálně především válka na Ukrajině se svými sekundárními dopady ve formě energetické krize a vysoké míry inflace se podepisují i na míře nezaměstnanosti. Neustálá poptávka po zaměstnancích nutí reagovat zaměstnavatele a tito hledají stále nové možnosti, jak potenciální zaměstnance oslovit k nástupu právě k nim. V současnosti lze také pozorovat, že už i zaměstnanci na území České republiky vnímají své zaměstnání nejen jako pouze zdroj svých příjmů, ale reálně i místo, na němž tráví významnou část svého času. Na významu nabývá i sladění soukromého a pracovního života.
Vydáno: 08. 03. 2023
Plátce DPH bude používat zakoupené vozidlo ke své ekonomické činnosti a zároveň ho bude používat i pro činnost spojenou s osvobozeným nájemným (PHM nebude uplatňovat a u ostatních nákladů bude kráceno DPH). Bude moci použít paušální výdaj na dopravu?
Vydáno: 12. 01. 2023
OSVČ, plátce DPH, využívá k podnikání bezplatně zapůjčený automobil od svého tchána. Automobil využívá pouze v rámci své ekonomické činnosti. Tchán auto nepoužívá, ale je zapsaný jako majitel a provozovatel vozidla. OSVČ si chce do nákladů dávat náklady na PHM a opravy automobilu a uplatňovat DPH z těchto nákupů. Je takový postup z daňového hlediska možný – smlouva o zapůjčení vozidla, která bude bezplatná?  
Vydáno: 05. 01. 2023
Manželka dostala darem od svého otce automobil, v TP je taktéž zapsána. Mohu jako její manžel podnikatel OSVČ plátce DPH s jejím souhlasem zahrnout do OM tento automobil, máme společné jmění manželů… ? Jestliže uplatňují skutečně výdaje při podávání DPFO, mohu si uplatňovat PHM s odpoctem DPH a jiné provozní náklady? Odpisy zřejmě nejsou možné? 
Vydáno: 15. 12. 2022
Mohu uplatnit paušál na auto 4 000 Kč/měsíc, když se nebude platit silniční daň za rok 2022, nebo silniční dan za rok 2022 zaplatím jednorázově 31. 1. 2023. Podnikám v účetnictví.
Vydáno: 14. 10. 2022
Nově vzniklá s. r. o., dva společníci a jednatelé. Potřebují k podnikání auto, bohužel zatím nehodlají kupovat vlastní kvůli nedostatku finančních prostředků. Možnosti, které řeší: Zápůjčka (zdarma) od otce, který auto vyřadil v r. 2020 z podnikání FO. Mohou jako náklady uplatnit nájem od otce v ceně obvyklé, otec je plátcem DPH, budou mít možnost uplatnit paušální náklad 5 000 Kč? Nájem od s. r. o., v níž je jeden ze společníků, nájem opět cena obvyklá, s DPH, je toto možná legální varianta s možností uplatnění paušálního nákladu 5 000 Kč? Co je potřeba a co se musí evidovat a jaké konkrétní náklady na benzin u jednotlivých typů lze uplatnit?
Vydáno: 12. 04. 2022
Fyzická osoba nepodnikající pronajímá nemovitost za účelem rekreace bez služeb. Příjem uvádí v daňovém přiznání do § 9 ZDP. Výdaje vykazuje ve skutečné výši, nepoužívá paušální náklady, protože reálné náklady jsou vyšší než tento paušál. Může použít pro snížení základu daně i poměrně paušál na dopravu ve výši 80 %, protože tento automobil používá i k soukromým účelům?
Vydáno: 07. 03. 2022
  • Článek
V této části se zabýváme některými zvláštními případy zápisů výdajů do daňové evidence. Jsou to případy časté, případně periodicky se opakující, každopádně případy, které mohou podstatným způsobem ovlivnit daňové přiznání lékaře. Nemůžeme se zabývat všemi případy výdajů, které se mohou vyskytovat v běžné praxi lékaře, k tomu je pak zapotřebí buď podrobnějšího studia zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, v platném znění (dále jen „zákon o daních z příjmů “), anebo návštěvy některého daňového poradce. V každém případě stejně vždy radíme především zcela začínajícím lékařům, aby si alespoň první rok praxe nechali zpracovávat svou daňovou evidenci ekonomickým odborníkem, účetním nebo daňovým poradcem.
Vydáno: 12. 12. 2021
  • Článek
Lze se s dodavatelem služeb dohodnout, že za cestu k nám do společnosti (místo, kde nám poskytne službu), nám bude kromě poskytnuté služby fakturovat také svou dopravu v dohodnuté ceně (= počet ujetých km x dohodnutý paušál za ujetý km) a čas, který na cestě stráví? Předpokládám, že ano, že uvedená doprava se stane součástí našich daňově uznatelných nákladů vynaložených na tuto službu.
Vydáno: 01. 07. 2020
  • Článek
Velmi častými daňovými výdaji, které poplatníci uplatňují ve svém základu daně, jsou výdaje související s používáním automobilu. V následujícím příspěvku bychom se zaměřili na jednu z možností, jak tyto výdaje uplatnit, a která by měla být zjednodušením zejména pro poplatníky fyzické osoby, a to paušální výdaje na dopravu.
Vydáno: 22. 06. 2020
  • Článek
Od 1. 1. 2020 se v Ostravě nedají v místní hromadné dopravě (dále jen MHD) koupit papírové jízdenky. Uhradit jízdné MHD v Ostravě lze podle informací Dopravního podniku Ostrava, a. s. provést buď platební kartou Visa či MasterCard, ODISkou, SMS zprávou z mobilu, anebo tzv. kreditní jízdenkou. Tato kreditní jízdenka je v podstatě kartička nabitá na určitý počet jízd. Lze ji zakoupit v automatech nebo v prodejnách dopravního podniku. Její nejnižší cena je 100 Kč a je použitelná v zásadě pro 5 jízd, je přenosná, může být použita i pro více osob a má platnost 180 dní (má ale i jiné možnosti použití).
Vydáno: 09. 04. 2020
  • Článek
V souvislosti s přípravou daňového přiznání k dani z příjmů za zdaňovací období roku 2018 si v článku uvedeme možnosti využití paušálních výdajů na dopravu k optimalizaci daňové povinnosti. Vzhledem k tomu, že v zákonu o daních z příjmů nedochází k žádné změně v této oblasti pro rok 2019, lze níže uvedené uplatnit i v rámci zdaňovacího období 2019 (pouze je nutno pro optimalizační úvahy vycházet z vyhlášky MPSV č. 333/2018 Sb. , stanovící pro rok 2019 výši sazby základní náhrady a náhrady za spotřebované PHM).
Vydáno: 21. 01. 2019
  • Článek
V následujícím článku se blíže podíváme na možnosti uplatnění výdajů na spotřebované pohonné hmoty jako daňově uznatelných výdajů v případech použití silničního motorového vozila pořízeného v rámci finančního leasingu, nájmu, výpůjčky a výprosy. Uvedeme si rovněž, u kterých z těchto případů lze uplatnit paušální výdaje na dopravu.
Vydáno: 19. 12. 2017