Vzdělávací služby

Naši techničtí pracovníci se zúčastnili školení BOZP v Polsku, aby tam mohli pracovat na zakázce. Po skončení školení získali osvědčení o jeho úspěšném absolvování. Obdrželi jsme daňový doklad od polského školitele, označený jako "faktura VAT" (faktura eksportowa), kde je uvedena cena v PLN (netto), jako cílová země je uvedena Česká republika, u sazby VAT je uvedena zkratka "zw.", a je zde i poznámka "Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT". Na náš dotaz, zda je faktura vystavena v režimu reverse-charge, nám polský dodavatel odpověděl, že školení BOZP je v Polsku osvobozeno od DPH. Jak máme nyní postupovat ohledně přiznání k DPH a kontrolního hlášení? Můžeme to školení brát jako "vzdělávací službu", u které je místem plnění Polsko, a tento doklad do přiznání k DPH a do KH nemáme uvádět? Nebo i přes to, že je plnění osvobozeno od DPH v Polsku, musíme provést "samovyměření", zároveň si uplatníme nárok na odpočet + doklad uvedeme v KH? 
Vydáno: 09. 11. 2023
  • Článek
Následující příspěvek se nezabývá vzdělávací činností poskytovanou na školách, ale aktivitami v oblasti vzdělávání směřovanými ke komerčním subjektům. Vzhledem k tomu tvoří stěžejní část článku určení místa plnění a zkoumání činností, které je možné od daně osvobodit. Tato část je doplněna judikaturou Soudního dvora Evropské unie.
Vydáno: 26. 04. 2023
Český plátce pořádá pro tuzemské plátce i plátce z JČS odborný seminář v České republice. Lze použít pro plátce z JČS režim reverse charge, tedy fakturovat bez české DPH?
Vydáno: 15. 02. 2023
Jako CZ plátce DPH jsme přijali daňový doklad od polské univerzity, polský plátce DPH, za vzdělávací služby pro zaměstnance. Doklad je univerzitou vystaven s odkazem na Čl. 43, oddíl 1, bod 26, podbod b polského zákona o DPH, tj. režim osvobození od daně pro služby, které poskytují: univerzity, vědecké jednotky Polské akademie věd a výzkumné ústavy v oblasti vzdělávání - a dodání zboží a poskytování služeb s těmito službami úzce souvisejících. Jak se správně vypořádat s DPH v České republice?
Vydáno: 29. 12. 2022
Česká firma, plátce DPH, bude pořádat online koučink/školení pro zákazníky v zahraničí, jak v EU (převážně Itálie), tak ve třetích zemích. Zákazníkem bude buď firma, nebo normálně občan daného státu. Lektor za firmu bude moc koučovat/vyučovat kdekoliv na světě. Jak to bude s DPH?
Vydáno: 07. 11. 2022
Obdrželi jsme fakturu od firmy z UK, která pořádá webinář (živý vstup, ne záznam) pro různé právnické i fyzické osoby z různých zemí. Fakturu nám poslali s DPH. My jsme firma tuzemská povinná k dani v ČR. Jaká jsou pravidla pro vyčíslení DPH za webinář / online kurz / webinář ze záznamu?
Vydáno: 24. 10. 2022
Česká OSVČ (neplátce) vedoucí daňovou evidenci provede na Slovensku jednodenní školení, které je otevřené pro všechny, co si ho zaplatí jak plátci, tak i neplátci. Jaké povinnosti má vůči FÚ v Česku a na Slovensku u daně z příjmů, DPH, ZP a SP?
Vydáno: 07. 10. 2022
Je možné nezapočítávat příjmy do obratu DPH (budou osvobozeny?) i ve chvíli, kdy je akreditace udělená někomu jinému, ale jiné s.r.o. kurzy realizuje. Např.: příjmy za kurz, akreditovaný MŠMT, ale akreditovaný je na lektorku, ne na společnost s.r.o., která kurz realizuje a fakturuje.
Vydáno: 26. 09. 2022
  • Článek
Po probrání dodání zboží přicházejí v našem miniseriálu na řadu služby. Opět se zaměříme především na ty přeshraniční, a proto hned prvním tématem bude určení místa plnění při jejich poskytnutí. Většina přeshraničních služeb bude mít místo zdanění mimo tuzemsko, kdy povinnost přiznat daň vyplyne z daňového zákona jiného státu. Nicméně i tak je potřeba vědět, kdy vykázat v tuzemsku alespoň uskutečnění takového plnění.
Vydáno: 22. 09. 2022
Naše společnost organizuje vzdělávací kurzy a semináře. Běžně je součástí i poskytnutí občerstvení. V jedněch prostorách nelze občerstvení poskytnout, proto zvažujeme alternativní řešení-dát účastníkovi stravenku, kterou by mohl uplatnit někde v restauraci, popřípadě v obchodě. Prosím, je to možné, aniž by to mělo daňový dopad na nás jako poskytovatele, ale ani na účastníka coby příjemce stravenky? 
Vydáno: 08. 08. 2022
Pořádáme školení pro naše zákazníky. Školení obsahuje představení nových možností a praktické ukázky na strojích. Kromě výše zmíněného záměru slouží také k prohloubení a navázání vztahů na osobnější rovině - tzn. cílem je také mimo jiné péče o zákazníky. Školení (seminář) zákazníci neplatí. Firma tedy platí náklady na pronájem sálu, pohoštění, osobu, která zajišťuje hudbu - dohoda o provedení práce, kouzelníka, případně pronájem některých strojů. Co je možné z výše vyjmenovaných nákladů považovat za daňové náklady, když je daná akce pro zákazníky zdarma?
Vydáno: 10. 06. 2022
  • Článek
Výchova a vzdělávání jsou činnostmi, u kterých jsou při aplikaci zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH ), časté problémy, a to zejména s rozlišením vzdělávacích činností, které jsou zdanitelným plněním a podléhají tedy dani, a činností, které jsou osvobozeny od daně bez nároku na odpočet daně. V následujícím článku jsou nejprve stručně vymezeny podmínky, za nichž jsou tyto činnosti zdanitelným plněním, a v návaznosti na to podmínky, za nichž je od daně bez nároku na odpočet daně osvobozena výchova a vzdělávání podle § 57 zákona o DPH . V textu je také upozorněno na změnu v tomto paragrafu, která byla provedena novelou zákona o DPH , která je součástí tzv. daňového balíčku s účinností od 1. 7. 2017.
Vydáno: 14. 06. 2017