Občanské právo (obor)

Zemědělské družstvo eviduje ve svém účetnictví jako součást základního kapitálu členské vklady zemřelých členů (zemřelých pět a více let). Jak správně s těmito vklady naložit (vypořádat) a jaká je promlčecí lhůta pro vyplacení vypořádacích podílů těchto zemřelých členů?
Vydáno: 03. 04. 2024
Podnikatel, OSVČ, plátce DPH, zemřel v r. 2021 a v podnikání pokračuje jeho manželka. Je uvedena v rejstříku živostenském. Na FÚ je stále uvedeno DIČ zemřelého manžela. Protože budeme mít zmíněnou osobu v pronájmu nebytových prostor a chystáme pro ně smlouvu, tak se chceme jen ujistit, že hlavička na smlouvě i fakturace bude stále vedena na zemřelou osobu včetně DIČ e je to tak správně?
Vydáno: 08. 03. 2024
V našem bytovém domě máme nedávno založené společenství vlastníků. Chtěli bychom jako výbor SVJ v místnostech pro skladování kol udělat pořádek. V této místnosti se totiž nachází vraky kol, kočárky, sáňky,které nikdo nepoužívá,tyto předměty zabírají hodně místa. Jedná se věci,které zde zanechali bydlící v minulých letech a odstěhovali se jinam a byty mají nové vlastníky. Můžeme jako výbor tyto věci odvézt do sběrného dvora případně nabídnout v bazaru? Není nutné bývalé obyvatele domu ,kteří předměty v domě zanechali, nějakým způsobem kontaktovat a vyžádat si jejich souhlas s likvidací? Jedná se nám o právní stránku věci a to,jestli můžeme s cizím majetkem ke kterému se už nikdo nehlásí volně jako SVJ disponovat? 
Vydáno: 16. 11. 2023
  • Článek
V následujícím příspěvku Vám přinášíme dokončení příspěvku, který jsme uveřejnili v časopisu UNES č. 12/2019 na s. 3. V následujícím textu pokračujeme v náležitostech stanov spolku a přinášíme Vám i vzor stanov spolku.
Vydáno: 29. 01. 2020
  • Článek
S účinností od 1. 1. 2014 upravuje postoupení pohledávky občanský zákoník1) v § 1879 a následujících. Systematicky je postoupení pohledávky zařazeno mezi změny závazků v podobě změny věřitele. Na rozdíl od předchozí právní úpravy je nyní při cesi pohledávky ponechán větší prostor pro ujednání smluvních stran. Zatímco dříve ručil postupitel za dobytnost pohledávky pouze pro případ, že se k tomu výslovně zavázal, ručí nyní přímo ze zákona.
Vydáno: 08. 01. 2020
  • Článek
Typickým případem založení (ustavení) nové právnické osoby je přijetí (schválení) zakladatelského právního jednání. V případě spolku, tedy právnické osoby korporačního typu (společenství osob), se jedná o přijetí stanov. Zakladatelé (nejméně tři osoby vedené společným zájmem) založí spolek, shodnou-li se na obsahu stanov. Stanovy jsou pro právní život spolku nejdůležitějším dokumentem. Právě o náležitostech stanov pojednává následující text.
Vydáno: 26. 12. 2019
  • Článek
Pojistnou smlouvou se pojistitel zavazuje pojistníkovi poskytnout jemu nebo třetí osobě pojistné plnění, nastane-li nahodilá událost krytá pojištěním. Pojistník se zavazuje poskytnout pojistiteli pojistné. Tato smlouva se uzavírá pro zmírnění následků nahodilých událostí.
Vydáno: 09. 12. 2019
  • Článek
Historicky první novelu zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“ nebo „OZ “)1), schválil Parlament České republiky 14. 12. 2016. Kromě občanského zákoníku došlo k novelizaci i některých dalších souvisejících předpisů. Novela byla publikována ve Sbírce zákonů pod č. 460/2016 Sb. (dále jen „novela“). Má být řešením pro některá problematická ustanovení občanského zákoníku , která jsou podle názoru Ministerstva spravedlnosti způsobilá v krátkém čase po účinnosti občanského zákoníku omezit, znesnadnit či nevratně zasáhnout právní postavení uživatelů tohoto zákona.
Vydáno: 15. 02. 2017
  • Článek
Dne 20. prosince 2016 podepsal prezident České republiky novelu zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník “ nebo „o. z. “), kterou vláda předložila Poslanecké sněmovně dne 3. 1istopadu 2015. Lze říci, že cesta této novely Poslaneckou sněmovnou nebyla příliš rychlá. Poslanecká sněmovna ji postoupila Senátu až dne 18. 1istopadu 2016, tj. po více než ročním projednávání. Podíváme-li se na to, jaké změny novela přinesla, zjistíme, že jde o změny velmi různorodé (některé jsou poměrně rozsáhlé, jiné jen dílčí), které se dotýkají prakticky všech částí občanského zákoníku a postihují i řadu navazujících předpisů. V další části se budu blíže zabývat jen některými významnějšími změnami. Téhož dne prezident podepsal i novelu zákona č. 90/2012 Sb. , o obchodních korporacích (dále jen „zákon o obchodních korporacích “ nebo „z. o. k. “), kterou předložila Poslanecké sněmovně skupina poslanců a která, kromě novelizace § 488 z. o. k. , obsahuje už jen přechodná ustanovení a úpravu účinnosti.
Vydáno: 03. 02. 2017
  • Článek
1. leden 2014 bude mezníkem soukromého práva v Česku. Účinnosti totiž nabudou dva nejdůležitější zákony - po Ústavě ČR a Listině základních práv a svobod - nový občanský zákoník (přezdívaný nový "Občan") a nový obchodní zákoník (alias "Obchodník"). Nejde o pouhé novely, ale o zcela přepracované nové kodexy významně měnící koncepci, principy, systematiku a pojmy. V následujícím příspěvku Vám nabízíme jejich stručného průvodce.
Vydáno: 26. 11. 2013
  • Článek
Daňové zákony související s rekodifikací soukromého práva Ing. Zdeněk Morávek daňový poradce Daňové změny v souvislosti s rekodifikací Senát ČR na své 13. schůzi dne 12.9.2013 projednával senátní tisk...
Vydáno: 30. 10. 2013
  • Článek
Nový občanský zákoník přináší od 1.1.2014 řadu změn, tento článek přibližuje obsah nového občanského zákoníku a jeho vztah k zákonu o obchodních korporacích a rejstříkovému zákonu, věnuje se základním principům nového občanského zákoníku , systematice právních forem právnických osob, věcem a převodu vlastnického práva (včetně nabytí vlastnického práva od neoprávněného) a otázce odpovědnosti dodavatele za vady včetně náhrady 24měsíční záruční doby při koupi spotřebního zboží podle starého občanského zákoníku úpravou novou.
Vydáno: 22. 08. 2013
  • Článek
Zásadní oblastí související s podnikáním je uzavírání a posuzování smluv. Tento příspěvek upozorňuje na některé novinky a zásady závazkového (smluvního, obligačního) práva, které přináší nový občanský zákoník. Samostatná pozornost je věnována některým otázkám kupní smlouvy movité věci.
Vydáno: 21. 08. 2013
  • Článek
V průběhu letošního roku nebyla ve Sbírce zákonů vyhlášena žádná důležitá změna daňových předpisů, byl však (s účinností od 1. 1. 2014) vyhlášen nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb. a zákon o obchodních korporacích č. 90/2012 Sb. – tyto základní normy rekodifikace soukromého práva budou mít zásadní přímé i nepřímé daňové dopady. V letošním roce byla schválena pro podnikatelský sektor poměrně zajímavá novela zákona č. 455/1991 Sb. , o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „živnostenský zákon“), která nabývá účinnosti k 30. 6. 2012.
Vydáno: 23. 05. 2012