Odměna za výkon funkce jednatele
Pokud má jednatel stanovenou hrubou měsíční odměnu za výkon funkce 1 Kč, jak se zaokrouhlí výpočet zdravotního pojištění z této částky? Musí zaměstnavatel odvést měsíčně 1 Kč, nebo se zaokrouhlí výpočet matematicky směrem dolu a nemusí se hlásit ke zdravotnímu pojištění?
- Článek
Správce daně ve zprávě o daňové kontrole ani žalovaný v napadeném rozhodnutí právní posouzení příjmu blíže nezdůvodnili. Sporný příjem bez dalšího označili jako odměnu člena orgánu právnické osoby. Takové posouzení NSS nepovažuje za dostatečné. Správní orgány jsou povinny si učinit úsudek o charakteru příjmů daňového subjektu za účelem jejich podřazení pod jeden z druhů zdanitelných příjmů podle § 6 až 10 zákona o daních z příjmů … Příjem ze závislé činnosti v podobě odměny ale není jedinou myslitelnou alternativou k půjčce. Jinak řečeno, nabízí se více možných verzí právního hodnocení tohoto příjmu. Je úkolem správních orgánů, aby jeho povahu přezkoumatelným způsobem kvalifikovaly a své závěry odůvodnily.
Jednatel s.r.o. uvažuje od odměně 3.000 Kč/měsíc.
Jedná se o důchodce, který nikde jinde nepracuje.
Uzavřeme s ním smlouvu o výkonu funkce, jak to bude prosím s daní ze mzdy a SP a ZP?
Jednatelé společnosti s r. o. by si rádi na 3 měsíce snížili odměnu za výkon funkce z důvodu propadu tržeb. Je možné toto rozhodnutí učinit bez souhlasu společníků? Případně, aby o odměnu nepřišli trvale lze odměnu jednatele vykázat, ale nevyplatit a zůstane odměna vykázaná jako dluh se souhlasem o prodloužené splatnosti vyplacení odměny?
Jednatel stavební společnosti této společnosti fakturuje měsíčně částku za „Provádění stavebního dohledu7 na jedné konkrétní stavební zakázce (na tuto činnost má živnostenský list). Je možné takto postupovat? Ptám se v souvislosti se zněním § 6 odst. 1 písm. c), kde se píše, že příjmy ze závislé činnosti jsou odměny člena statutárního orgánu.
Jednatel a jediný společník s. r. o. má s touto s. r. o. uzavřenu pracovní smlouvu na druh práce jako účetní s měsíční mzdou 55 000 Kč, kde má také i podepsané „Prohlášení poplatníka daně z příjmů“ a současně s touto s. r. o. má uzavřenu smlouvu o výkonu funkce jednatele společnosti s fixní odměnou 5 000 Kč měsíčně. Jak se bude danit daný příjem jednatele ze smlouvy o výkonu funkce a pracovní smlouvy? Z obou příjmů se srazí sociální + zdravotní pojištění a zálohová daň? A jak by vypadalo zdanění příjmu výše uvedeného příkladu, pokud odměna dle smlouvy o výkonu funkce jednatele by byla měsíčně třeba jen 3 000 Kč?
Klient založil v červnu 2022 s. r. o. Tato firma zahájila činnost tím, že uskutečnila jednu malou akci. Nevyrábí nic, ale dělá poradenskou službu v IT. Zatím se moc nevede. Nemá žádné zaměstnance a jediný jednatel zatím nemá ani smlouvu o výkonu funkce jednatele. Musí tuto smlouvu mít, i když to vypadá, že to s podnikáním firmy asi nebude růžové. Měl by jí mít aspoň s odměnou nula?
Jednatel pobírá na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele měsíční odměnu 1 000 Kč. Nepodepsal prohlášení k dani. Z odměny je odváděna srážková 15% daň. Je tento postup správný?
Valná hromada schválila jednorázovou odměnu za výkon funkce jednateli s.r.o. Jednatel je cizí státní příslušník (Slovensko). Na území ČR nemá žádné jiné příjmy. Jakým způsobem bude jednorázová odměna zdaněna? Jakým způsobem bude řešeno sociální a zdravotní pojištění?
Firma má dva jednatele, kteří jsou zároveň společníky. Jestliže se jeden rozhodne, že chce ve firmě pracovat na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele, kde bude sjednána odměna? Je pravda, že druhý jednatel musí mít uzavřenou totožnou smlouvu?
Může jednatel společnosti pobírat odměnu za výkon funkce jednatele ve výši 30 000 Kč/měsíc a zároveň být zaměstnán na HPP jako obchodní zástupce společnosti se mzdou 60 000 Kč/měsíc? Je nutné v rámci evidence docházky evidovat činnost jednatele a obchodního zástupce? Plyne z této kombinace poměrů případně jiné náležitosti, na které si máme dávat pozor?
Společnost s r.o. vyplácí na základě smlouvy pravidelnou měsíční odměnu jednateli ve výši 2 950,- Kč hrubého. Z této částky odvádí zdravotní pojištění a srážkovou daň. Neplatí sociální pojištění. Prosím o informaci jakou maximální částku je možné v roce 2022 jednateli měsíčně vyplácet, aby tato odměna podléhala nadále jen zdravotnímu pojištění a srážkové dani.
Jiná s. r. o. má jednoho jednatele, který je zaměstnancem společnosti a dostává pravidelnou měsíční mzdu. Je možné, aby si jednatel uzavřel se společností smlouvu o výkonu funkce jednatele a dostával mimo mzdu odměnu jako jednatel, která by byla také do max. možné částky a platil by z ní jen zdravotní pojištění a srážkovou daň nebo to už není možné když pobírá mzdu jako zaměstnanec?
Jednatel si chce vykazovat docházení do firmy ve formě docházky stejně jako to dělají zaměstnanci a od toho se bude odvíjet výše jeho odměny - stejně jako u zaměstnanců. Lze tedy ve smlouvě o výkonu funkce stanovit, že měsíční odměna za výkon funkce jednatele se mu bude počítat stejně jako se zaměstnanci počítá mzda? Byl by i stejný způsob výpočtu odměny za tolerovanou absenci (dovolenou) jako mají zaměstnanci při dovolené, lze to tak sjednat? Lze sjednat ve smlouvě o výkonu funkce jednatele, že jednateli bude náležet odměna za výkon funkce jednatele i prvních čtrnáct dní jeho nemoci a způsob výpočtu odměny bude stejný jako výpočet náhrady za nemoc u zaměstnanců?
- Článek
Je možné, aby o náhradu mzdy v programu Antivirus žádal jednatel a společník s. r. o., který ve vlastní restauraci vykonává práci číšníka? Má uzavřenou smlouvu na práci číšníka. Nebude problém, že na ELDP se uvádí kod „S“?
- Článek
Interpretace toho, jaké postavení mají jednatelé a členové statutárních orgánů právnických osob z pohledu evropských DPH předpisů, není ani zdaleka jednotná. Na rozdíl od úpravy dle českého zákona o DPH . Nicméně ta má být od příštího roku novelizována, doposud jasná pravidla by měla být bez náhrady vypuštěna. V článku popisuji jednotlivé názorové proudy týkající se otázky zdanění odměn za výkon funkce jednatele. Argumenty pro (ne)zdanění odměn jednatele, které jsou v současné době dostupné, lze bohužel poměrně jednoduše dezinterpretovat a řešení pravděpodobně nebude v praxi lehké hledat a nalézt.
- Článek
Odměny za práci či výkon funkce člena orgánu právnické osoby patří v souladu s § 6 odst. 1 písm. c) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), mezi příjmy ze závislé činnosti. Jedná se o případy příjmů, které jsou v této souvislosti zmiňovány nejčastěji a patří do podnikatelské sféry, jako jsou odměny členům představenstva či dozorčí rady akciové společnosti či odměny jednatele společnosti s ručením omezeným. Tato úprava ale bude mít dopad i do oblasti neziskových organizací, protože řada „neziskovek“ vyplácí odměny členům různých orgánů nebo odměny za výkony různých funkcí.
- Článek
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 22. 11. 2016, čj. 2 Afs 100/2016-29
- Článek
Po čase se opět vracíme k příjmům ze závislé činnosti. Vzhledem k tomu, že definice závislé činnosti v zákoně o daních z příjmů je širší než pouhé vymezení pracovního poměru v zákoníku práce , přináší praktická aplikace zdaňování sporné otázky, které se netýkají jen vztahu zmiňovaných dvou zákonů, ale v některých případech i jednotlivých daňových zákonů navzájem.
- Článek
V článku si ukážeme, jaké jsou podmínky pro poskytování zaměstnaneckých benefitů jednateli společnosti s r. o., které vyplývají ze zákona o obchodních korporacích a ze zákona o daních z příjmů . Na příkladech si rozebereme daňové řešení čtyř vybraných benefitů.