Spoření stavební

  • Článek
Na daních zajímá lidi především, jak se jim vyhnout. Jak na to? Možnosti jsou dvě: legální a nelegální. Druhou tady řešit nebudeme a ta první se může ubírat opět dvěma cestami: minimalizovat zdanitelné (!) příjmy a maximalizovat daňové výdaje. Obojí má svá úskalí. Zvýhodněných – nedaněných příjmů je málo a z podstaty nemůže jít o nic masového; mít stát je holt drahé. Ovšem administrativně je to snazší a bezpečnější než daňové uplatňování výdajů, které je nutno prokazovat, evidovat, dokladovat, bývá sporné, zda jsou uznatelné, atd. Nás bude zajímat první cesta krajinou nedaněných příjmů a i na ní je rozcestí: mimo předmět daně, nebo osvobozeno od daně. My se vydáme tím druhým chodníčkem a prohlédneme si změny, které přinesl „konsolidační balíček“.
Vydáno: 12. 06. 2024
Vzali jsme si úvěr ze stavebního spoření na výstavbu rodinného domu. Dům byl kolaudován v 9/2022. Zatím zde nemáme trvalé bydliště. Stěhovat se do nového domu budeme snad příští rok. Mohu si letos uplatnit úroky z úvěru?
Vydáno: 11. 10. 2022
  • Článek
Řeč bude o nepodnikajících fyzických osobách (tzn. osobách, které nejsou OSVČ) splňujících podmínku rezidence v České republice, které mají volné finanční prostředky k investování. Abychom se mohli bavit o zdaňování jejich příjmů plynoucích z investic, musíme si nejprve shrnout, jaké možnosti finanční trh nabízí. V případě, že tato fyzická osoba investuje své prostředky tak, že dochází k navýšení jeho majetku, ať už v průběhu investice nebo při jejím ukončení, podléhá tento kladný rozdíl mezi penězi vloženými a získanými zpět zdanění podle zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “). Přitom platí, že při dodržení určitých podmínek může být toto navýšení majetku u fyzických osob od zdanění osvobozeno. V první části příspěvku se zaměříme na investice, které jsou na finančním trhu nabízeny fyzickým osobám už delší dobu a zdaňování příjmu případně jeho osvobození od daně je tak patřičně legislativně upraveno.
Vydáno: 14. 09. 2022
V r. 2021 jsem dala výpověď smlouvy o stavebním spořen. Smlouva byla ukončena k 30. 4. 2021. V r. 2021 mi byla vyplacena částka 500 00 Kč. Musím tuto částku zdanit daní z příjmů?
Vydáno: 24. 03. 2022
Zaměstnankyně si podala žádost o roční zúčtování daně za rok 2021. V 05/2021 koupil její manžel zahradu a garáž, je jediný účastník smlouvy o úvěru i jediný majitel. Má zaměstnankyně nárok na uplatnění odpočtu na úrocích z tohoto úvěru? Dále chce uplatnit odečet úroků na hypoteční úvěr, který má na zahradu bez nemovitosti. Je to možné? 
Vydáno: 07. 03. 2022
Zaměstnankyně má úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci bytu, kde má trvalý pobyt. Je jediným účastníkem smlouvy o úvěru. Byt mají ve vlastnictví její rodiče, kteří tam také bydlí. Může si zaměstnankyně v takovém případě odečíst od základu daně zaplacené úroky z úvěru na financování bytových potřeb?
Vydáno: 25. 02. 2022
1. Cíl příspěvku Cílem příspěvku je odstranění nejasných oblastí vzniklých na základě uzavření příspěvku č. 570/27.01.21 Uplatnění úroků z úvěru ze stavebního spoření, z hypotečního úvěru poskytnutého bankou a...
Vydáno: 22. 06. 2021
  • Článek
Mezi nezdanitelné částky základu daně, které si může poplatník daně z příjmů fyzických osob uplatnit jak v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, tak v rámci daňového přiznání, patří i odpočet úroků z úvěrů ze stavebního spoření a z hypotečních úvěrů. V následujícím textu si uvedeme základní principy uplatnění tohoto odpočtu vymezené v § 15 odst. 3 a 4 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), a na řadě příkladů si uvedeme praktické uplatnění odpočtu úroků z těchto úvěrů.
Vydáno: 25. 06. 2019
  • Článek
Poplatník daně z příjmů fyzických osob může uplatnit řadu odpočtů od základu daně z příjmů, a to ať jde o zaměstnance, u kterého provádí zaměstnavatel roční zúčtování záloh a daně z příjmů, anebo ať jde o zaměstnance, podnikatele a další fyzické osoby, které podávají ze zákona daňové přiznání ve smyslu § 38g zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších (dále jen „ZDP“).
Vydáno: 24. 05. 2012
  • Článek
ODPOČET ÚROKŮ ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ dotaz 1248/11 Ing. František Louša S manželem jsme chtěli stavět rodinný dům na svém pozemku. Měli jsme vydáno stavební povolení a sjednali jsme si...
Vydáno: 21. 03. 2012
  • Článek
V roce 2011 vyšlo ve Sbírce zákonů 472 nových zákonů, vyhlášek, nařízení vlády a nejrůznějších sdělení, přičemž většina zákonů novelizovala celou řadu již existujících předpisů (v jednom případě plných 120 zákonů!). Je nasnadě, že této legislativní smršti nebyly uchráněny ani účetní a daňové předpisy. Naštěstí tentokrát nešlo o zásadní a významné věcné změny, s výjimkou zvýšení dolní sazby DPH z 10 % na 14 % a navýšení slev na dani z příjmů fyzických osob.
Vydáno: 17. 01. 2012
  • Článek
V následujícím příspěvku bych chtěl čtenáře seznámit se změnami právních předpisů, které se týkají oblasti daní a pojištění a které mohou nějakým způsobem dopadat do činnosti neziskových subjektů. Nejvýznamnější změny byly tentokrát v oblasti DPH a v oblasti nemocenského pojištění. Obecně je ale možné konstatovat, že změn na přelomu roku bylo tentokrát přeci jen méně než jsme byly v minulých letech zvyklý, a to zejména v oblasti daně z příjmů.
Vydáno: 05. 01. 2012
  • Článek
Česká republika již v roce 1993 přijala za účelem podpory uspokojení bytových potřeb právní úpravu stavebního spoření, která poměrně významně zatěžuje státní rozpočet. Stát podporuje stavební spoření jednak přímo ve formě státní podpory poskytované podle zákona o stavebním spoření v závislosti na výši příspěvku účastníka stavebního spoření, jednak nepřímo daňovými úlevami stanovenými pro tento produkt zákonem o daních z příjmů. V souvislosti se stabilizací státního rozpočtu od roku 2011 byl v režimu legislativní nouze schválen zákon č. 348/2010 Sb. , kterým se mění zákon o stavebním spoření a zákon o daních z příjmů a který s účinností od 1. 1. 2011 přímou i nepřímou státní podporu stavebního spoření výrazně omezuje.
Vydáno: 07. 01. 2011