Rejstříky
Obchodní rejstřík přes datovou schránku vyzval s. r. o. k doložení účetní závěrky do obchodního rejstříku do sbírky listin. Ovšem jediný jednatel a společník vůbech nechodí do datové schránky, takže na to nereagoval a z moci úřední soud tuto firmu zrušil a vymazal z obchodního rejstříku, prostě už neexistuje. Ovšem v neexistující firmě zůstal majetek - auta, budovy má i účet atd. Jak se má postupovat z hlediska daní a účetnictví? V podstatě toto s. r. o. už by nemělo podávat žádné daňové přiznání. Navíc s. r. o. je plátcem DPH a už nemůže podat přiznání, neboť má zrušenou datovou schránku. Je nějaká šance tento stav ještě zvrátit, když už je s. r. o. soudně zrušeno?
Společnost s r. o. na mimořádné valné hromadě schválila převod dvou obchodních podílů na jediného společníka. Společnost s r.o. měla základní kapitál ve výši 100 000 Kč, jeden společník 33 000 Kč, druhý společník 33 000 Kč, třetí společník 34 000 Kč. Na základě smlouvy o převodu obchodních podílů převedli 2 společníci (2 × 33 000 Kč ZK) na nabyvatele (společník s vkladem 34 000 Kč) své obchodní podíly. Jak zaúčtovat převod dvou obchodních podílů na nabyvatele? Základní kapitál byl účtován analyticky na účtě 411 podle vkladů jednotlivých společníků. Je potřeba zaslat a založit do Sbírky listin zápis z jednání mimořádné valné hromady společnosti, kde byly projednány a odsouhlaseny prodeje obchodních podílů?
- Článek
Každá právnická osoba se vyznačuje organizační strukturou a ustavením orgánů, které činnost daného subjektu řídí, rozhodují, kontrolují jeho činnost či mají jiné úkoly. Nejinak tomu je i u ústavu. Právě systematikou orgánů a vnitřní organizační strukturou ústavu se zaobírá následující příspěvek.
- Článek
Znakem každé právnické osoby je její název. Název má zásadní význam jako identifikační znak organizace, uvádí se již v zakladatelském právní jednání a je její obligatorní náležitostí, neboť právě název ji individualizuje. Název je nezbytnou formální náležitostí při zápisu do příslušného rejstříku a také skutečností do rejstříku zapisovanou.1) Volba názvu organizace může být také jistým způsobem dosahování cíle tohoto subjektu.
- Článek
Charakteristickým rysem každé právnické osoby, což platí i o spolku, je jeho organizační struktura, tedy systém orgánů, mezi které jsou rozděleny jednotlivé kompetence v oblasti jejího fungování (rozhodovací, kontrolní, rozhodčí atd.). V oblasti spolkového práva ponechává zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „obč. zák. “), ve stanovení vnitřní organizace, s ohledem na princip nezasahování státu do spolkové samosprávy, volnost spolku. Konstruuje pouze povinnou bipartici spolkových orgánů, kterým je statutární orgán a nejvyšší orgán. Oba orgány se zapisují do spolkového rejstříku. Jak se budou jmenovat, jak budou utvářeny, jaká bude jejich působnost, upraví stanovy.
- Článek
Dne 1. 1. 2018 nabyla účinnosti třetí část zákona č. 368/2016 Sb. , kterým se mění zákon č. 253/2008 Sb. , o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Zmíněná třetí část tohoto zákona novelizuje zákon č. 304/2013 Sb. , o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (dále jen „Novela“), a je také výsledkem implementace tzv. IV. AML (Anti Money Laundering) směrnice.
- Článek
Spolek, který účtuji, změnil sídlo. Změna sídla byla uvedena v návrhu nových stanov. Stanovy byly schváleny členskou schůzí v dubnu 2015. Současně byla uzavřena nájemní smlouva na nájem prostor v novém sídle a po získání dalších náležitostí byl v prosinci 2015 podán návrh na zápis nových stanov s uvedením nového sídla do veřejného rejstříku. Spolek již vyvíjí činnost v novém sídle. Doposud (leden 2016) však nedošlo k zápisu změn v rejstříku. Je zde tedy uvedeno staré sídlo. Spolek je plátcem DPH. Odkdy má spolek používat nové sídlo na fakturách (daňových dokladech) a kdy má oznámit změnu sídla příslušným úřadům (FÚ, ČSSZ, Zdravotní pojišťovna a další). Tedy nyní, kdy je již nové sídlo používáno, nebo máme počkat až na zápis změny sídla ve veřejném rejstříku?
- Článek
Zapisujeme spolek do rejstříku - II. část Mgr. Václav Dobrozemský Dokončujeme příspěvek z minulého vydání UNES. IV. Přílohy Dle § 19 ZVR musí být návrh na zápis doložen listinami...
- Článek
V souvislosti s nabytím účinnosti nového občanského zákoníku a souvisejících právních předpisů došlo v praxi k poměrně četným změnám. Mezi ně patří i změna v evidenci spolků (dříve občanských sdružení) a zápisech změn.
- Článek
O plánovaných změnách v oblasti veřejných rejstříků, do nichž se podle nové právní úpravy musí zapisovat i jednotlivé nově ustavené právní formy nestátních neziskových organizací, jsme přinesli zevrubnou informaci již před časem. V tomto příspěvku přinášíme aktuální informace vyplývající z účinných právních předpisů a zaměřujeme se výhradně na spolkovou praxi.
- Článek
I v tomto vydání časopisu UNES budeme pokračovat v již započatém seriálu příspěvků, jež se zabývají dopady nového občanského zákoníku, tj. zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "NOZ"). Tentokrát bude tématem zápis spolků do veřejného rejstříku. Doprovodný zákon byl schválen Poslaneckou sněmovnou v posledním jednacím dni, tedy 12. 8. 2013.