Smlouva o tichém společenství

Společnost s. r. o., která má od r. 2023 tichého společníka právnickou osobu s 20% podílem na zisku, je dlouhodobě ve ztrátě, ale za rok 2023 vykázala poprvé účetní zisk. Daň z příjmů za rok 2023 neplatí (započítává daňovou ztrátu z minulých let), stejně tak účetní zisk by měl být zúčtován s účtem neuhrazené ztráty z minulých let. Má tato společnost povinnost vyplatit podíl na zisku tichému společníkovi, přestože ze zákona nesplňuje podmínky pro vyplacení podílu vlastnímu společníkovi? Pokud ano zdaní 20% podíl na zisku srážkovou daní ve výši 15 % a zbytek zisku zúčtuje s neuhrazenou ztrátou z minulých let? Je třeba oznamovat FÚ daň sraženou z podílu českému daňovému subjektu - právnické osobě?
Vydáno: 03. 07. 2024
  • Článek
Často nemá podnikatel k rozvoji svého podnikání dostatek finančních prostředků, přičemž úvěr od banky je drahý, anebo ho nemůže získat. Možným řešením dané situace je využití institutu tiché společnosti ve smyslu znění § 2747 až § 2755 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ObčZ “). Jedná se skutečně o „tiché“ řešení, protože tichý společník se neúčastní na podnikání druhé osoby přímo, ale jen pasivně, a to pouze poskytnutím svého vkladu do podnikání jiné osoby. V článku si ukážeme jak právní, tak daňové řešení této „pomoci“ při podnikání druhé osoby.
Vydáno: 07. 08. 2023
Společnost s.r.o. A a společnost s.r.o. B má společného jediného společníka a jednatele fyzickou osobu. Společnost A poskytla v minulosti půjčku na provoz a investice společnosti B. Půjčka je každoročně úročená obvyklým úrokem z důvodu spojených osob. Společnost A by se ráda stala na určitou předem stanovenou dobu nebo dobu neurčitou tichým společníkem společnosti B s vkladem - jistinou půjčky. Vzhledem k tomu, že na určenou nebo neurčitou dobu přejde právo vlastnictví k pohledávce - půjčce ke společnosti B ze společnosti A na společnost B (v podstatě splyne dlužník s věřitelem) zajímá nás, zda to bude mít nějaké daňové důsledky pro kteroukoliv z uvedených společností (např. zda nebude muset společnost B zdanit v okamžiku vkladu půjčky závazek který z titulu půjčky ke společnosti A má).
Vydáno: 09. 03. 2023
  • Článek
Na úvod je třeba připomenout, že tichá společnost není společností (korporací) v „pravém slova smyslu“, neboť nemá právní subjektivitu, ani není samostatným subjektem. Občanský zákoník s účinností od 1. 1. 2014 upravuje problematiku tiché společnosti v ustanoveních § 2747 až § 2755 . Smlouvou o tiché společnosti se tichý společník zavazuje k vkladu, kterým se bude podílet po celou dobu trvání tiché společnosti na výsledcích podnikání podnikatele, a podnikatel se zavazuje platit tichému společníkovi podíl na zisku. Uzavřením smlouvy o tiché společnosti tedy nevzniká žádný nový subjekt (společnost), ale jde o určitý svazek s určitým způsobem spolupráce mezi dvěma nebo více právnickými či fyzickými osobami.
Vydáno: 20. 06. 2016
  • Článek
Tento příspěvek se zabývá tichou společností (dříve tiché společenství). Současnou právní úpravu tiché společnosti nalezneme v § 2747–2755 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník “). Občanský zákoník nabyl účinnosti dne 1. 1. 2014. Do té doby jsme příslušnou právní úpravu nalezli v zákoně č. 513/1991 Sb. , obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „obchodní zákoník “), ve kterém bylo právně vymezeno tiché společenství. Z tohoto důvodu a z důvodu vzájemné komparace právních úprav je v tomto příspěvku popsána jak právní úprava tiché společnosti, tak dosavadní právní úprava tichého společenství. Další část příspěvku je poté ponechána souvisejícím ustanovením v zákoně č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “).
Vydáno: 31. 03. 2016
  • Článek
1)Smlouvou o tiché společnosti se tichý společník zavazuje k vkladu, kterým se bude podílet po celou dobu trvání společnosti na podnikání podnikatele, a podnikatel se zavazuje platit tichému společníkovi podíl na zisku. Tichá společnost je právní vztah dvou účastníků, z nichž jeden, označovaný jako tichý společník, se podílí vkladem na podnikání podnikatele – druhého účastníka. Z účasti mu vzniká právo na podíl na zisku.
Vydáno: 30. 04. 2015
  • Článek
Tiché společenství je právní vztah dvou účastníků, z nichž jeden, označovaný jako tichý společník, se podílí vkladem na podnikání podnikatele - druhého účastníka. Z účasti mu vzniká právo na podíl na zisku. Harmonizační novela českého obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. , ve znění pozdějších předpisů) přinesla v textu nadepsané právní úpravy některé změny a doplnění. Určitou korekci obchodního zákoníku přinesla pak tzv. technická novela. Vztah k textu právní úpravy tichého společenství mají pak i další novelizace. Snahou zákonodárce přitom bylo posílit postavení tichého společníka.
Vydáno: 23. 04. 2013
  • Článek
V předchozí části příspěvku, který jsme zveřejnili v časopisu Účetnictví v praxi č. 6/2012 na str. 21, jsme si popsali nejčastější způsob řešení problému, kdy společnost potřebuje peníze a bankovní ústavy nejsou této žádosti zrovna příznivě nakloněny. Společnosti pak poskytne půjčku nebo úvěr nejčastěji společník, kterému na společnosti nakonec nejvíce záleží, případně jiný nebankovní věřitel. V dnešním volném pokračování navážeme poněkud méně tradičními způsoby získání peněžních prostředků.
Vydáno: 25. 07. 2012
  • Článek
Tiché společenství se využije zejména v případě nedostatku finančního kapitálu k podnikání, který lze získat právě od tichého společníka. Přitom podnikatelský subjekt může mít více tichých společníků, a rovněž tak osoba se může stát na základě samostatných smluv tichým společníkem více podnikatelských subjektů. V příspěvku se budeme zabývat poskytováním peněžních a nepeněžních vkladů tichým společníkem, podíly na zisku a na ztrátě z podnikání a zdaněním těchto podílů tichého společníka.
Vydáno: 21. 06. 2012