Výkaz zisků a ztrát
- Článek
V následujícím praktickém příkladu naznačíme, jak postupovat při sestavení výkazu zisku a ztráty v souladu s přílohou 2 vyhlášky č. 500/2002 Sb. , kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
Společnost s r. o. vznikla 1. 7. 2023 a sestavila zahajovací rozvahu 100 000 Kč MD 353/D 411. Jak bude vypadat rozvaha k 31. 12. 2023? Budou čísla zahajovací rozvahy uvedena v posledním sloupci 4 „Minulé účetní období“?
- Článek
Tento příspěvek na praktických příkladech ilustruje sestavení rozvahy a výkazu zisku a ztráty (druhové členění) v plném rozsahu tak, jak je vyžadováno pro účetní jednotky, jejichž účetní závěrka podléhá ověření auditorem.
- Článek
Vzhledem k blížícímu se termínu účetních závěrek bychom se v následujícím příspěvku zaměřili na shrnutí problematiky účetní závěrky u vybraných účetních jednotek, které účtují v souladu s vyhláškou č. 410/2009 Sb. , kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „prováděcí vyhláška“).
V článku jsou popsány hlavní účetní výkazy, jsou podrobněji vysvětleny jednotlivé položky a analyzovány souvislosti. Znalost obsahové náplně výkazů a hlavních položek je důležitá pro rozhodování podnikových manažerů. Pro posouzení finanční situace firmy nebo instituce se vychází z formalizovaných výsledků zachycených danou formou účetnictví, tj. z účetních výkazů. Účetní výkazy jsou konečnými výstupy zpracování účetních informací. Zákonem je předepsáno jejich sestavení, způsob výpočtů i termíny k předkládání uživatelům.
- Článek
Není to tak dávno, kdy svého naplnění došlo úsilí daňových poradců a účetních o sestavení daňových přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2021. Ještě plný dojmů z toho sestavování daňových přiznání k dani z příjmů se v tomto příspěvku zaměřím na účetnictví jako na podklad pro sestavování daňového přiznání. Nebude to nějaké komplexní shrnutí této rozsáhlé problematiky, ale zaměřím se na pár problémů, se kterými jsem se při sestavování daňových přiznání za loňský rok opakovaně setkával a na které je vhodné si již při vedení účetnictví dát pozor, příp. i napomoci k snadnějšímu sestavení daňového přiznání sobě či k přípravě podkladů k daňovému přiznání pro svého daňového poradce.
- Článek
Výkaz zisku a ztráty je nedílnou součástí účetní závěrky všech účetních jednotek. Je obvykle sestavován v celých tisících korun. Za předpokladu, že se však jedná o výkaz zisku a ztráty účetní jednotky s bilanční sumou přesahující 10 mld. Kč, potom je třeba, aby se položky vykazovaly v mil. Kč.
- Článek
V této nelehké době připadá ještě více do úvahy uplatňování daňové ztráty. Kdy ji vykážeme, za jakých podmínek ji uplatníme – to a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku.
- Článek
V rámci tohoto textu se zaměříme na praktické sestavení výkazu zisku a ztráty v druhovém členění. Nejprve se pokusíme provázat jednotlivé účty účtového rozvrhu s položkami daného výkazu a následně na praktickém příkladu naznačíme jeho vlastní sestavení.
- Článek
V účetnictví platí pravidlo, kontrolovat a zase kontrolovat. Nejdůležitější kontroly celého účetnictví se hlásí o slovo právě v období před podáním daňového přiznání. Ono se to lehko řekne. Ale jak to udělat? Připravila jsem pro vás základní manuál. Věřím, že si ho upravíte a doplníte podle vašich potřeb.
- Článek
V následujícím příspěvku vám přinášíme dokončení článku věnovanému účetní závěrce za rok 2019. Tentokrát se zaměříme na další účetní výkazy a přílohu.
- Článek
V následujícím textu se zaměříme na praktické sestavení účetních výkazů rozvaha a výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu. Nejprve naznačíme převodový můstek mezi účetní osnovou a jednotlivými položkami výkazů a následně pak na praktickém příkladu provedeme reálnou demonstraci.
- Článek
Ve smyslu § 1 odst. 3 zákona č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o účetnictví “), jsou vybranými účetními jednotkami organizační složky státu, státní fondy podle rozpočtových pravidel , územní samosprávné celky, dobrovolné svazky obcí, Regionální rady regionů soudržnosti, příspěvkové organizace a zdravotní pojišťovny. S výjimkou organizačních složek státu se jedná o právnické osoby.
- Článek
Na účetní uzávěrce jsou nejpracnější dvě činnosti – fyzická inventura a příloha v účetní závěrce. První z aktivit nutí na čas opustit bezpečí kanceláře a vydat se na odyseu po firemním skladu a dalších zákoutích, druhá atakuje šedou kůru mozkovou účetních ve snaze sepsat slohovou práci o interních poměrech ve firmě. Jasně, obojí si lze zjednodušit. Inventarizace může (ač by rozhodně neměla) proběhnout ledabyle a přílohu si můžeme okopírovat od aktivnější firmy ze Sbírky listin a pouze vyměnit číselné a další údaje, co na tom, že nebude přesně sedět na poměry v naší účetní jednotce – není žalobce, nebude ani soudce. Většina účetních ale práci dělá svědomitě a poctivě, takže se při inventuře i příloze v účetní závěrce pořádně zapotí; v příspěvku si ukážeme, jak si beze stresu poradit se zmíněnou přílohou.
Jsme společnost s ručením omezeným, které nemá povinnost podávat výkazy v plném rozsahu. Přesto výkazy v plném rozsahu podáváme. Nyní nám finanční úřad volal, že nesmíme podávat rozvahu v plném rozsahu. Má pravdu? Zakazuje mi to nějaké ustanovení zákona?
Co všechno musí malá účetní jednotka, plátce DPH (s. r. o.) zaslat ke zveřejnění do sbírky listin? Prosím o přesný název tiskového výstupu. Stačí daňové přiznání? Někde jsem četla, že výkaz Z+Z a rozvaha se dávat nemusí. A dále prosím o zveřejnění adresy nebo postupu kam přesně naskenované (pdf) dokumenty zaslat.
Převzali jsme účetnictví s. r. o. v roce 2017, kontrolou dokladů jsme zjistili, že zaplacená zálohová faktura za služby v hodnotě 60 000 Kč nebyla zúčtována v roce 2016. Konečnou fakturu na tuto zálohu jsme obdrželi až teď s datem 31. 10. 2016. Jakým způsobem konečnou fakturu zaúčtovat?
- Článek
Roční účetní závěrka je obecně vnímána jako každoročně se opakující souhrn prací, který završuje celoroční proces vedení účetnictví a jehož výsledkem je podklad sloužící pro sestavení daňového přiznání a pro výpočet daňové povinnosti. Ve skutečnosti však není účetní závěrka souborem prací, ale nedílným souborem účetních výkazů, ze kterých je, v závislosti na kategorizaci účetních jednotek, účetní závěrka tvořena. Vždy se jedná o výkazy rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha v účetní závěrce. Kategorie velké a střední účetní jednotky povinně sestavuje také Přehled o peněžních tocích a Přehled o změnách vlastního kapitálu. Tomuto výsledku však předchází účetní operace související s inventarizací a uzavíráním účetních knih.
- Článek
Účetní závěrka je komplexně řešena zákonem o účetnictví a dále pro podnikatele vyhláškou č. 500/2002 Sb. , která vysvětluje vybraná ustanovení zákona. Ustanovení § 18 odst. 1 se zabývá obsahem účetní závěrky.
- Článek
Rozsah a způsob sestavování účetní závěrky nadací a nadačních fondů Jaroslava Svobodová Povinnost sestavit účetní závěrku ukládá, nejen výše jmenovaným účetním jednotkám, zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve...