Daň z dědictví a darování
- Článek
Pamatujete? S rokem 2013 skončily v České republice daně dědická a darovací. Ovšem předměty jejich zdanění nepominuly, coby „bezúplatné příjmy“ byly začleněny do předmětu zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “). Dědictví a dary si omezíme na nemovité věci, s nimiž bývá nejvíce práce… Nabyvatel postupně řeší tři druhy vzájemně provázaných daňových souvislostí. Nejprve, zda a jak má zdanit zděděné a darované věci (podíly). Pokud je využívá pro zdanitelné příjmy, tak jej dále zajímá hlavně možnost odpisování. A při jejich prodeji se dostává na pořad dne otázka, jestli bude nutno příjem zdanit.
- Článek
Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob hodlá v rámci ročního zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění provedeného plátcem anebo v rámci daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob uplatnit nezdanitelné části základu daně specifikované v § 15 zákon o daních z příjmů , č. 586/1992 Sb (dále jen ,,ZDP “) (odpočty od základu daně), je logické, že je musí zaměstnavateli při provádění ročního zúčtování a správci daně při odevzdávání daňového přiznání doložit a prokázat. V následujícím textu se podíváme, co vše je nutno pro možnost uplatnění nezdanitelné části základu daně prokázat. Je nutno si uvědomit, že pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob vytvoří základ daně, ze kterého za zdaňovací období není možno uplatnit plnou výši odpočtů od základu daně dle § 15 ZDP , anebo je možno uplatnit jen dílčí část těchto odpočtů, pak neuplatněný odpočet od základu daně v příslušném zdaňovacím období již nelze uplatnit v dalších zdaňovacích obdobích a výše neuplatněného odpočtu propadá.
- Článek
Otec má dvě děti, které chce obdarovat. Vlastní byt, který nechal ocenit. Na základě tohoto posudku chce darovat každému dítěti hodnotu poloviny tohoto bytu. Ale protože nechce, aby děti vlastnily byt každé z jedné poloviny, domluvili se, že první dítě dostane celý byt s tím, že hodnotu poloviny bytu je povinno vyplatit druhému dítěti (tzv. vyrovnání). Považuje se toto vyrovnání také za darování a je osvobozeno od daně z příjmů?
- Článek
Se zdaňováním bezúplatných příjmů v praxi bývají spojeny tři hlavní problémy. Prvním je, že si často ani neuvědomíme, že takový příjem vznikl, zvláště má-li nepeněžní formu. Druhá potíž nastává s pokusem o ocenění nepeněžních bezúplatných příjmů, jelikož stát už léta nevybírá daně v naturáliích (např. 10 % sklizně či zabijačky). A třetí neznámou bývá nejistota ohledně toho, co lze uplatnit jako související daňový výdaj. Těmto starostem daňové právo čelí často tím nejjednodušším způsobem – osvobozuje bezúplatné příjmy od daně. Této příznivé variantě jsme se věnovali v minulém příspěvku . Dnes se podáváme na smutnější alternativu, kdy bezúplatný příjem podléhá dani z příjmů, od níž není osvobozen, a proto vzniká povinnost tento příjem zdanit.
- Článek
V článku si objasníme na použití darovaného a zděděného hmotného majetku k podnikání poplatníka daně z příjmů fyzických osob anebo k použití tohoto majetku k jeho pronájmu. Zejména se zaměříme na daňové odpisování tohoto darovaného nebo zděděného hmotného majetku. Rozebereme si uplatnění daňových odpisů v případě, že poplatník daně z příjmů fyzických osob zdědí hmotný majetek, který zůstavitel daňově odpisoval, resp. ho měl pouze v osobním vlastnictví, přičemž dědic využije tento zděděný majetek ke svému podnikání nebo ho bude pronajímat.
- Článek
Bezúplatnými příjmy fyzických osob se rozumí příjmy nabyté děděním (ev. odkazem) a příjmy získané formou daru. Do konce roku 2013 byly tyto příjmy předmětem daně dědické nebo daně darovací (zákon č. 357/1992 Sb. , o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí). Dnem 1. 1. 2014 byl tento zákon zrušen a dědictví a dary se staly předmětem daně z příjmů (zákonné opatření Senátu č. 344/2013 Sb. ). Obdobně jako celou škálu těchto příjmů osvobozoval od daně do konce roku 2013 zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí, osvobozuje tyto příjmy v řadě případů i zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “). A právě těmto situacím se budu věnovat v následujícím textu.
- Článek
Jak má správně – účetně a daňově – postupovat místní jednota, jestliže jí bude darován: a) hmotný majetek, b) nemovitý majetek. Tyto majetky bude využívat k veřejně prospěšným účelům, tj. sportu, kultuře atd.
- Článek
Bezúplatné příjmy v zákoně o daních z příjmů – vybrané otázky Ing. Bc. Jiří Nesrovnal, daňový poradce, N-Consult s.r.o. Mgr. Iveta Nesrovnalová, daňový poradce, N-Consult s.r.o. 1. Úvod Počínaje...
- Článek
Dědictví, odkaz, darování pro případ smrti a daň z příjmů Ing. Ivan Macháček V příspěvku si uvedeme rozlišení mezi dědickým právem a darováním pro případ smrti dle jednotlivých ustanovení...
- Článek
Bezúplatné příjmy v roce 2016 dokončení Ing. Zdeněk Morávek V následujícím příspěvku bychom dále navázali na problematiku bezúplatných příjmů z pohledu aktuální právní úpravy, jak je vymezena v zákoně...
- Článek
Daň dědická a darovací je od 1.1.2014 součástí daní z příjmů. Zákon o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitosti již od tohoto data neplatí. Poplatníci však mohou zůstat klidní. I když je daň dědická součástí daně z příjmů, neboť dle § 4a zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), se od daně z příjmů osvobozují příjmy z nabytí dědictví nebo odkazu. Toto ustanovení se týká všech dědiců, tedy i těch, kteří byli v zákoně o dani dědické zařazeni do třetí skupiny, ze kterých se vybírala dědická daň.
- Článek
Dne 26. února 2015 vydal Soudní dvůr Evropské unie (dále jen „SDEU“) rozsudek ve věci C-43/14, týkající se předběžné otázky, která mu byla předložena Nejvyšším správním soudem a týkala se výkladu článku 10 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES , zda uvedené ustanovení brání uplatnění takových vnitrostátních předpisů, které podrobují bezplatné přidělení emisních povolenek dani darovací.
- Článek
S účinností od 1.1.2014 došlo ke změnám v právní úpravě daně darovací. Daň darovací je nově označena jako bezúplatný příjem1) a je spolu s ostatními zdanitelnými příjmy upravena ZDP 2). Zásadní změnou je stanovení jednotné sazby daně darovací. Dále došlo ke změnám podmínek osvobození od daně darovací. Cílem tohoto článku je shrnutí hlavních změn, kterých doznala právní úprava daně darovací s účinností od 1.1.2014.
- Článek
S účinností od 1.1.2014 došlo ke zrušení zákona č. 357/1992 Sb. , o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Bezúplatné příjmy (dary) jsou nově zařazeny do zákona o daních z příjmů a podléhají dani z příjmů. V článku si ukážeme, k jakým změnám v daňovém řešení bezúplatného příjmu dochází v roce 2014 jak u příjemce daru (obdarovaný), tak u dárce, kteří jsou poplatníky daně z příjmů fyzických osob.
- Článek
Jsem soukromá fyzická osoba, nepodnikající. Je nějaké osvobození od darovací daně, případně od daně z převodu nemovitostí pokud daruji věc (nemovitost) nadaci se sídlem v ČR? A jak by to bylo například u převodu pozemků nadaci? Existuje nějaké osvobození?
- Článek
Tělocvičná jednota (občanské sdružení, vede účetnictví, neplátce DPH) nakoupila Tesco dárkové poukázky jako odměnu za činnost pro své členy (děti i dospělé - nejsou zaměstnanci). Jak bude postupovat při zaúčtování a zdanění? Uvedené poukázky obdrží členové jednoty místo tradičních balíčků cukrovinek, omalovánek, knížek apod. pro děti a seniory na závěr roku např. při Mikulášské. Jedná se o formu poděkování, že "chodili cvičit". Jsou to řadoví členové, nikoli funkcionáři.
- Článek
Bytové družstvo převedlo v roce 2010, 2011 bezúplatně byty do osobního vlastnictví svým členům. Někomu byly převedeny jen byty a pozemek byl převeden dodatečně v listopadu roku 2012. Jelikož se jednalo o darování osvobozené od daně (bytů i pozemků), domnívali se vlastníci, že nemusí podávat daňové přiznání k dani darovací. Prosím o sdělení, zda je pravdou, že i když je daň darovací nulová, daňové přiznání se podávat má. Mají podat daňové přiznáník dani darovací na nulu všichni, kteří získali darem od družstva v roce 2010 nebo v roce 2011 byty? Musí podat daňové přiznání k dani darovací i ti, kteří získali darem v roce 2012 jen pozemky (byt získali před rokem 2009) ? Jaká hrozí případně sankce, ne-bude-li přiznání podáno? Údajně je dle zákona č. 280/2009 Sb. , daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "DŘ"), pokuta min. 500 Kč za pozdní podání daňového tvrzení. Dle některého FÚ se daňové přiznání k dani darovací, je-li pozemek osvobozen od daně, podávat nemusí, ale písemně to nemáme. Mám obavy, že si pleteme daňové přiznání k dani z nemovitosti (je-li darem jen pozemek a tento je veřejným prostranstvím, nepodává se daňové přiznání) a daňové přiznání k dani darovací.
- Článek
V roce 2012 vyšlo ve Sbírce zákonů 505 zákonů, vyhlášek, nařízení vlády a nejrůznějších sdělení, přičemž většinou se jednalo o novelizace již existujících předpisů. Této legislativní smršti nebyly uchráněny ani účetní, ale zejména pak daňové předpisy. Je přitom smutnou tradicí, že ty největší změny byly schváleny až na samém konci roku, zveřejněny na Silvestra s účinností hned od 1. ledna 2013.
- Článek
Dne 8. února 2012 nabyl platnosti ústavní zákon č. 71/2012 Sb. , kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb. , Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů. Tímto ústavním zákonem se do ústavního pořádku České republiky zavádí přímá volba prezidenta republiky.
- Článek
V tomto příspěvku bych chtěl upozornit na některé povinnosti související s koncem roku, které se týkají neziskových poplatníků jako daňových subjektů. Cílem je, aby se neziskový poplatník vyhnul případným sankcím, které by za opomenutí či podcenění těchto povinností mohli následovat. I z toho důvodu se nejvíce chci zaměřit na povinnosti související s podáním daňových přiznání u jednotlivých daní.